Jump to content

Lamborghini Urus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapsula e Lamborghini Urus Pearl në Festivalin e Shpejtësisë në Goodwood 2021.

Lamborghini Urus është një SUV luksoz i prodhuar nga prodhuesi italian i automobilave Lamborghini. U prezantua në dhjetor 2017 si një automjet i prodhimit të vitit 2018.[1] Urus është SUV i parë Lamborghini dhe automjeti me pesë dyer në epokën moderne (nën pronësinë e Grupit Volkswagen), dhe SUV i dytë në historinë e markës pas LM002, i cili u prodhua midis 1986 dhe 1993.

E ndërtuar në platformën MLB Evo të Grupit Volkswagen, Urus ndan shumë komponentë me SUV-të e tjerë luksoz të Grupit Volkswagen, si Audi Q7, Bentley Bentayga, Porsche Cayenne dhe Volkswagen Touareg. Me një shpejtësi maksimale prej 305 km/h, Urus konsiderohet si një nga SUV-të e prodhimit më të shpejtë në botë.

Emri vjen nga urus, paraardhësi i bagëtive moderne shtëpiake, i njohur gjithashtu si aurochs.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2019 Lamborghini Urus: Everything We Know www.motor1.com
  2. ^ "Lamborghini Urus". Pebble Beach Concours d'Elegance program: 134. gusht 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)