Lamborghini Aventador

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lamborghini Aventador LP 700-4.

Lamborghini Aventador është një makinë sportive me motor të mesëm e prodhuar nga prodhuesi italian i automobilave Lamborghini. Në përputhje me traditën e Lamborghini, Aventador është emëruar pas një demi luftarak spanjoll që luftoi në Zaragoza, Aragón, më 1993.[1][2][3] Aventador është pasardhësi i Murcielago dhe është bërë me dorë në Sant'Agata Bolognese, Itali.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aventador u lançua më 28 shkurt 2011 në Motor Show në Gjenevë, pesë muaj pas zbulimit të tij fillestar në Sant'Agata Bolognese, automjeti, i koduar nga brenda LB834, ishte projektuar për të zëvendësuar Murciélago-n e atëhershme dekade si modeli i ri kryesor.

Menjëherë pas zbulimit të Aventador-it, Lamborghini njoftoi se kishte shitur 12 makina, me dërgesat që fillonin në gjysmën e dytë të 2011. Deri në mars 2016, Lamborghini kishte ndërtuar 5,000 Aventadorë. Ata janë disa nga Lamborghini më të shitur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Markus, Frank (shkurt 2013). "Sant'Agata Bolognese to Zaragoza, the Heming-Way". Motor Trend. 65 (2): 106. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2015. Marrë më 3 mars 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Toros Notables" (në spanjisht). Marrë më 6 korrik 2013.
  3. ^ Pulman, Ben (28 shkurt 2011). "Lamborghini Aventador LP700-4 (2011) at 2011 Geneva motor show". CAR Magazine. UK. Marrë më 25 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)