Kundërhelmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mjelja e një gjarpri për prodhimin e kundërhelmit.

Kundërhelmi, i njohur gjithashtu si antivenina, antiserumi i helmit dhe imunoglobulina kundër helmit, është një trajtim specifik për helmimin. Ai përbëhet nga antitrupa dhe përdoret për të trajtuar disa kafshime helmuese dhe pickime.[1] Kundërhelmet rekomandohen vetëm nëse ka toksicitet të konsiderueshëm ose rrezik të lartë toksiciteti. Kundërhelmi specifik i nevojshëm varet nga speciet e përfshira. Jepet me injeksion.[2]

Efektet anësore mund të jenë të rënda. Ato përfshijnë sëmundje të serumit, gulçim dhe reaksione alergjike duke përfshirë anafilaksinë. Kundërhelmi prodhohet tradicionalisht duke mbledhur helm nga kafsha përkatëse dhe duke injektuar sasi të vogla të tij në një kafshë shtëpiake.[3] Antitrupat që formohen më pas mblidhen nga gjaku i kafshës shtëpiake dhe pastrohen.[4]

Versionet janë të disponueshme për kafshimet e merimangave, kafshimet e gjarpërinjve, pickimet e peshkut dhe pickimet e akrepit. Për shkak të kostos së lartë të prodhimit të kundërhelmeve të bazuar në antitrupa dhe jetëgjatësisë së shkurtër të tyre kur nuk ruhen në frigorifer, metodat alternative të prodhimit të kundërhelmeve po eksplorohen në mënyrë aktive.[5] Një metodë e tillë e ndryshme e prodhimit përfshin prodhimin nga bakteret. Një qasje tjetër është zhvillimi i barnave të synuara (të cilat, ndryshe nga antitrupat, zakonisht janë sintetikë dhe më të lehtë për t'u prodhuar në shkallë).[6]

Kundërhelmi u zhvillua për herë të parë në fund të shekullit të 19-të dhe hyri në përdorim të përbashkët në vitet 1950.[7][8] Është në listën e barnave thelbësore të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ World Health Organization (2009). Stuart MC, Kouimtzi M, Hill SR (red.). WHO Model Formulary 2008. World Health Organization. fq. 396–397. hdl:10665/44053. ISBN 9789241547659. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ World Health Organization (2009). Stuart MC, Kouimtzi M, Hill SR (red.). WHO Model Formulary 2008. World Health Organization. fq. 396–397. hdl:10665/44053. ISBN 9789241547659. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Dart RC (2004). Medical Toxicology (në anglisht). Lippincott Williams & Wilkins. fq. 250–251. ISBN 9780781728454. Arkivuar nga origjinali më 2017-01-09.
  4. ^ Dart RC (2004). Medical Toxicology (në anglisht). Lippincott Williams & Wilkins. fq. 250–251. ISBN 9780781728454. Arkivuar nga origjinali më 2017-01-09.
  5. ^ Knudsen C, Laustsen AH (prill 2018). "Recent Advances in Next Generation Snakebite Antivenoms". Tropical Medicine and Infectious Disease. 3 (2): 42. doi:10.3390/tropicalmed3020042. PMC 6073149. PMID 30274438. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "How to simplify the treatment of snake bites". The Economist. 2021-01-02. ISSN 0013-0613. Marrë më 2021-01-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Dart RC (2004). Medical Toxicology (në anglisht). Lippincott Williams & Wilkins. fq. 250–251. ISBN 9780781728454. Arkivuar nga origjinali më 2017-01-09.
  8. ^ Gad SC (2007). Handbook of Pharmaceutical Biotechnology (në anglisht). John Wiley & Sons. fq. 692. ISBN 9780470117101. Arkivuar nga origjinali më 2017-01-09.
  9. ^ World Health Organization (2019). World Health Organization model list of essential medicines: 21st list 2019. Geneva: World Health Organization. hdl:10665/325771. WHO/MVP/EMP/IAU/2019.06. License: CC BY-NC-SA 3.0 IGO. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)