Kushe Mica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kushe Mica ishte themeluesja e shkollës së parë për gratë dhe vajzat shqiptare. Kusha u lind në Shkodër më 16 qershor 1832 dhe vdiq më 3 mars 1913. Familja e saj, për arsye konflikti gjakmarrjeje, u zhvendosën në Shkodër nga Dukagjini. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën e mësueses ajo e filloi në moshën 27 vjeçare.

Kushe Mica ishte një grua e vetë-mësuar, e cila për dhjetë vite studioi me farmacistin venecian Shjor Marko Rebeskin. Gjatë kësaj kohe ajo perfeksionoi gjuhët frënge dhe italiane. [2]

Në 1859 ajo hapi shkollën e parë për gra në Shkodër, të quajtur Shkolla e Kushe Micës. [3] Shkolla u hap pavarësisht shumë pengesave të vendosura nga autoritetet turke; ceremonia e hapjes ishte e thjeshtë, por me një pjesëmarrje të mirë. [4]

Shkolla mësonte shkrim, lexim, numra (aritmetike), vizatim, këngë (muzikë) dhe punë dore. Shkolla u mbyll në 1904, pas 45 viteve nga themelimi i saj. [5]Shkolla e Kushe Micës nuk arriti të behej e njohur si shkolla e parë shqipe për arsyen se programi arsimor nuk ishte i dokumentuar dhe Mica nuk ishte në nivelin e duhur arsimor. [6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 dhjetor 2018. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 dhjetor 2018. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 dhjetor 2018. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)