Kusunoki Masashige

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Kusunoki Masashige jashtë Pallatit Perandorak të Tokjos

Kusunoki Masashige (楠木 正 成, 1294 - 4 korrik 1336) ishte një samurai i shekullit të 14-të që luftoi për Perandorin Go-DaigoLuftën e Genkō, përpjekja për të mposhtur sundimin e Japonisë larg shogunatit Kamakura dhe mbahet mend si ideali i besnikërisë së samurait. Origjina e tij nuk është vërtetuar dhe ka qenë vetëm gjashtë vjet midis fillimit të fushatës së tij ushtarake më 1331 dhe shkarkimit të tij më 1336. Ai mori dekorimin më të lartë nga qeveria Meiji e Japonisë në vitin 1880.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një taktikant dhe strateg i shkëlqyeshëm, mbrojtja dinake e Kusunoki për dy kështjellat kryesore Besnike në [Chihayaakasaka, Osaka|Akasaka]], rrethimi i Akasakës, dhe Chihaya, rrethimi i Chihaya, ndihmoi që lejonte Go-Daigo të kthehej shkurtimisht në pushtet.[1]:160,164,173,175,180 Ai jetoi gjatë periudhës Kamakura.

Në vitin 1333, Go-Daigo e shpërbleu Masashige me qeverisjen e Provincës Settsu dhe Provincës Kawachi. Për më tepër, ai u gradua në Rendin e Pestë. Më vonë ai u emërua në Zyrën e Regjistrimeve dhe Bordin e Zgjidhjeve.[2]

Sidoqoftë, një nga gjeneralët besnikë, Ashikaga Takauji, tradhtoi Go-Daigo dhe udhëhoqi një ushtri kundër Kusunoki dhe besnikëve të mbetur.[3] Takauji ishte në gjendje të merrte Kyoto, por vetëm përkohësisht përpara se Nitta Yoshisada dhe Masashige ishin në gjendje të largonin Takauji, duke e detyruar atë të ikte në perëndim. Deri në vitin 1336, Takauji ishte një kërcënim për Kytot përsëri.[2]:130

Kusunoki i sugjeroi Perandorit që ata të strehohen në malin e shenjtë Hiei dhe të lejojnë Takauji të marrë Kyoto, vetëm të zhyten nga mali, dhe me ndihmën e murgjve të malit Hiei, të bllokojnë Takauji në qytet dhe ta shkatërrojnë.[1]:181–182

Go-Daigo nuk ishte i gatshëm të linte kryeqytetin megjithatë dhe këmbënguli që Kusunoki të takonte forcat superiore të Takauji në fushë në një betejë të ngritur. Kusunoki, në atë që më vonë do të shihej si akti i fundit i besnikërisë së samurai, me bindje pranoi urdhrin e tij të marrëzisë të Perandorit dhe me vetëdije marshoi ushtrinë e tij në vdekje gati të sigurt.[4][3]:126 Beteja, e cila u zhvillua në Minatogawa në [Chūō-ku, Kobe[|Chūō-ku]], Kobe, në ditët moderne ishte një katastrofë taktike. Ka dy rrëfime për propozimin e bërë nga Kusunoki Masashige për perandorin Go-Daigo, Taiheiki dhe Baisho Ron. Njëra ishte që ata riorganizoheshin dhe sulmonin nga të dyja palët, tjetra ishte se ata e sjellin përsëri anën e tyre gjeneral Takauji, duke balancuar kështu peshoren. Të dy argumentet u injoruan.[1]:181–183[3]:50–52

Ai gjithashtu është menduar të ketë ndërtuar një numër kështjellash më të vogla në të gjithë Osakën jugore, veçanërisht brenda asaj që tani është qyteti i Kawachinagano. Kalaja Eboshigata dhe Kalaja Ishibotoke u ndërtuan të dyja përgjatë rrugës së Koya Kaido, një shteg popullor pelegrinazhi që shtrihet midis Kyoto dhe Koyasan. Këto kështjella ishin krijuar jo vetëm për të mbrojtur gjurmët nga banditët, por edhe si një burim i rëndësishëm i të ardhurave dhe inteligjencës pasi udhëtarët ishin të detyruar të paguanin një tarifë dhe garnizoni do të dëgjonte thashethemet dhe lajmet nga e gjithë Japonia.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Sato, Hiroaki (1995). Legends of the Samurai. Overlook Duckworth. fq. 158–159. ISBN 9781590207307. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Morris, Ivan (1975). The Nobility of Failure. Holt, Rinehart and Winston. fq. 127. ISBN 9780030108112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Sansom, George (1961). A History of Japan, 1334–1615. Stanford University Press. fq. 43–44. ISBN 0804705259. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Turnbull, Stephen (1977). The Samurai, A Military History. MacMillan Publishing Co., Inc. fq. 95. ISBN 0026205408. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)