Kuzhina Austriake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wiener Schnitzel, një gjellë tradicionale austriak e bërë me mish pa kocka i holluar me një çekiç druri (eskallop), dhe i skuqur me një shtresë miell, vezë, dhe buke
Apfelstrudel

Kuzhina Austriake është një stil kuzhine amtare Austriake dhe i përbërë nga ndikimet nga të gjithë ish Perandoritë Austro-Hungareze[1] Ndikimet rajonale nga Italiane, Hungareze, Boheme, Gjermane dhe Ballkane kanë pasur një efekt mbi gatim austriak, dhe nga ana tjetër ky bashkim i stileve, ishte me ndikim të madh në të gjithë Perandorinë. Kuzhina Austriake është e lidhur më shpesh me kuzhinën vjeneze, por ka ndryshime të konsiderueshme rajonale.

Vaktet e ngrënies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mëngjesi është i llojit "kontinental", zakonisht i përbërë nga bukë e thekur me ose reçel apo mish të ftohtë dhe djathë, i shoqëruar nga kafe, çaj ose lëng. Vakt i mesditës tradicionalisht ka qenë vakti kryesor i ditës, por në kohët moderne austriakët punojnë me orë më të gjata larg nga shtëpia kjo traditë është zbehur. Vakt kryesor tani është më shpesh në mbrëmje.

Vaktet e mesme, një fetë bukë me djathë apo proshutë është referuar si një Jause , dhe një version më të konsiderueshme i ngjashmëm me një "Drekë punëtoresh ferme" britanike është quajtur një Brettljause pas bordit prej druri në të cilën ajo është shërbyer tradicionalisht.

Enët më të njohura të Vjenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaiserschmarrn with mountain cranberry sauce
Germknödel with vanilla sauce
 • Rindsuppe (supë viçi) supë me ngjyrë të artë.
 • Tafelspitz,[2] beef boiled in broth (soup), shërbyer shpesh me mollë dhe rrikë dhe salcë chives.
 • Gulasch,[3] një hotpot i ngjashme me pörkölt Hungarian - gulash austriake është ngrënë shpesh me rrotullon, bukë ( Semmelknödel )
 • Beuschel që përmbanë mushkëri dhe zemër
 • Liptauer,[3] me erëza dhe djath, hahet në një fetë buke.
 • Selchfleisch (e tymosur, pastaj mish i gatuar) me lakër turshi dhe dumplings.
 • Powidl një reçel i trashë i ëmbël bërë nga kumbulla.
 • Apfelstrudel, strudel me mollë
 • Topfenstrudel, djathë krem strudel
 • Millirahmstrudel, krem-qumësht-strul
 • Palatschinken, pancakes të ngjashme me Krepat Franceze, të mbushura me reçeli, spërkatën me sheqer etj Ata janë shërbyer edhe në versione të tjerë p.sh. me spinaq dhe djathë
 • Kaiserschmarrn, e butë, pak i pjekur në skarë, shërbehet me komposto, ose kumbulla të ziera.
 • Germknödel, një gëzof brumi i trashë maja e mbushur me kumbull reçeli ( Powidl ), zbukuruar me gjalpë i shkrirë dhe një përzierje farash lulekuqe dhe sheqer pluhur, ndonjëherë shërbehet me krem vanilje.
 • Marillenknödel, i mbushur me kajsi dhe i mbuluar me streusel dhe sheqer pluhur.Brumi është bërë nga patate ose Topfen .

Mishi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schweinsbraten (rosto derri) dhe sallatë lakër

Mish më popullore në Austri është mishi i viçit, derrit, patat dhe pula. I famshmi Wiener Shnizel është bërë tradicionalisht nga mish viçi. Në mënyrë të veçantë mishi i derrit , është përdorur gjerësisht, duke përdorur rropull dhe pjesë të tilla si feçkën dhe këmbët.

Kasapët austriake përdorin një numër të madh të të prerave të veçanta të mishit, duke përfshirë Tafelspitz (viçi), dhe Fledermaus (derri), i quajtur për formën e tij, i cili ngjan me një shkop.

Kuzhina austriake ka shumë salcice të ndryshme, si Frankfurter Krainer WURST nga Carniola (Krain), Debreziner (Origjina nga Debrecen dhe Hungaria), ose Burenwurst , 'të bëra nga gjaku i derrit dhe' Grune Würstl Blunzn - salcice e gjelbër. Vanillerostbraten është një pjatë, mish viçi i përgatitur me shumë hudhër.

Lojra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria ka një traditë të vjetër të gjuetisë duke qenë se ka shumë pyje në të gjithë vendin. Në sezonin e vjeshtës shumë restorante në Austri tradicionalisht ofrojnë lojë në menytë e tyre së bashku me perime sezonale dhe fruta si kunguj nga Steiermark. Lojat e zakonshme janë:

 • Deer "Hirsch"
 • Wild Boar"Wildschwein"
 • Roe Deer "REH"
 • Ugar Deer "Damhirsch"
 • Hare evropian lepuri kaf "Hase / Feldhase"
 • Fazan Common "Fasan"
 • Duck "Ente"
 • Grey thëllëzë "Rebhuhn"

Ëmbëlsirat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kekët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sahëtoate

Kekët dhe pastat austriake janë një tipar i njohur i kuzhinën së saj. Ndoshta më e famshëm është Sachertorte, një tortë me çokollatë me mbushje reçeli kajsi, ngrënë tradicionalisht me krem whipped. Ndër ëmbëlsira me traditën më të gjatë është torta Linzer.

Linzer Torte

Këto ëmbëlsira janë zakonisht komplekse dhe të vështira për tu bërë.Ata mund të hahet në një kafene apo të blihen me feta në një furrë buke.

Pije[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria është kredituar në legjenda popullore me futjen e kafes në Europë pasi çanta e kafes janë lënë pas nga ushtria turke pas Betejës e Vjenës në vitin 1683. Edhe pse i parë shtëpia e parë e kafes u shfaq në Evropë disa vite më herët, café vjeneze u bë një pjesë e rëndësishme e identitetit të qytetit.

Kafja është shërbyer në një shumëllojshmëri të stileve, veçanërisht në kafen vjeneze. Mokka Austriake ose Kleiner Schwarzer është i ngjashëm me ekspres, por është nxjerrë më e ngadaltë. Stilet e tjera që janë të përgatitur nga Mokka :

 • Grosser Schwarzer - e dyfishtë Mokka
 • Kleiner Brauner ose Grosser Brauner - të vetme apo të dyfishtë plus qumësht 'Mokka'
 • Verlängerter - "e zgjatur" (dmth i holluar) Mokka me më shumë ujë plus qumësht
 • përzierje - gjysmë Mokka , qumësht gjysmë të nxehtë
 • Franziskaner - trazim në krye me qumësht
 • Kapuziner - Kleiner Schwarzer plus krem whipped
 • Einspänner - Grosser Schwarzer
 • Wiener Eiskaffee - i mbuluar me akull Mokka me akullore vanilje.

Çokollatë e nxehtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çokollata e nxehtë Vjeneze është shumë e pasur, që përmbajnë krem të rënda përveç çokollatës, dhe nganjëherë dhe me të verdhën e vezës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Austrian cuisine
 2. ^ "Vienna cuisine". Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2018. Marrë më 1 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Gundel, Karoly (1992). Gundel's Hungarian cookbook. Budapest: Corvina. ISBN 963-13-3600-X. OCLC 32227400. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)