Kylie Minogue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kylie Minogue
Kylie Minogue Cannes.jpg
Informacione
EmriKylie Ann Minogue
Lindja (1968-05-28) 28 Maj, 1968 (51 vjeç)
Flag of Australia.svg Melbourne, Australia
ZhanriPop, synthpop, electropop, dance-pop, disco
Profesion(e)Këngëtare, kompozitore, aktore
LabelPWL, Deconstruction, Parlophone
Vite aktiv1987–prezentë


Kylie Ann Minogue lindi më 28 maj 1968. Është një këngëtare australiane dhe fitues e çmimit Grammy, po ashtu dhe aktore rastësishme. Minogue ngriti famë në fundin e viteve 1980, si rezultat të rolit saj në serinë australiane (soap opera) Neighbours, para se ajo filoi karrierën si këngëtare popit.

Ne 2005 zbuloi qe ishte e semure me kancer dhe vendos te kurohet, per rrjedhim anullon turin e saj te quajtur "Showgirl". Por e kalon semundjen dhe ne 2007 rikthehet perseri ne skene.

Albumet:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1988: Kylie
 • 1989: Enjoy Yourself
 • 1990: Rhythm of Love
 • 1991: Let's Get to It
 • 1994: Kylie Minogue
 • 1997: Impossible Princess
 • 2000: Light Years
 • 2001: Fever
 • 2003: Body Language
 • 2007: X

Kenget kryesore:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1995 - Where the wild roses grow me Nick Cave
 • 1998 - Breathe
 • 2000 - Kids me Robbie Williams
 • 2001 - Can't get you out of my head
 • 2002 - In your eyes
 • 2002 - Love at first sight
 • 2002 - Fever
 • 2002 - Come into my world
 • 2004 - Slow
 • 2008 - In my arms

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.