Jump to content

Kylie Minogue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kylie Minogue
Background information
Emri i lindjesKylie Ann Minogue
LindiStampa:Ditëbirth date dhe mosha
Australia Melbourne, Australia
ZhanretPop, synthpop, electropop, dance-pop, disco
Këngëtare, kompozitore, aktore
Vitet aktik1987–prezentë
LabeliPWL, Deconstruction, Parlophone

Kylie Ann Minogue lindi më 28 maj 1968. Është një këngëtare australiane dhe fitues e çmimit Grammy, po ashtu dhe aktore rastësishme. Minogue ngriti famë në fundin e viteve 1980, si rezultat të rolit saj në serinë australiane (soap opera) Neighbours, para se ajo filoi karrierën si këngëtare popit.

Ne 2005 zbuloi qe ishte e semure me kancer dhe vendos te kurohet, per rrjedhim anullon turin e saj te quajtur "Showgirl". Por e kalon semundjen dhe ne 2007 rikthehet perseri ne skene.

 • Kylie (1988)
 • Enjoy Yourself (1989)
 • Rhythm of Love (1990)
 • Let's Get to It (1991)
 • Kylie Minogue (1994)
 • Impossible Princess (1997)
 • Light Years (2000)
 • Fever (2001)
 • Body Language (2003)
 • X (2007)
 • Aphrodite (2010)
 • Kiss Me Once (2014)
 • Kylie Christmas (2015)
 • Golden (2018)