L'Aquila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni
Provinca
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
ABR-Mappa.png
L'Aquila aero.JPG

L'Aquila është qytetItalinë qendrore, kryeqendër e provincës (rrethit) me të njëjtin emër dhe e krahinës Abruzzo, me 72.948 banorë (2008), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 466 km², me një dendësi 157 banor/km².

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • L'Aquila është krijuar në vitin 1254.

Personalitete të njohura[redakto | redakto tekstin burimor]

lidhje e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]