Lal Bahadur Shastri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Lal Bahadur Shastri
Kryeministër i Indisë (i 2-ti)
Në detyrë
9 Qershor 1964 – 11 Janar 1966
PresidentiSarvepalli Radhakrishnan
ZëvendëspresidentiZakir Husain
Paraprirë ngaXhavaharlal Nehru[a]
Pasuar ngaIndira Gandhi[b]
Ministër i Jashtëm
Në detyrë
9 Qershor 1964 – 18 Korrik 1964
KryeministriVetja
Paraprirë ngaGulzarilal Nanda
Pasuar ngaSardar Swaran Singh
Të dhëna vetjake
U lind më
Lal Bahadur Verma

(1904-10-02)2 tetor 1904
Mughalsarai,
Provincat e Bashkuara të Agrës dhe Oudhit, India Britanike
(tani Pt. Deen Dayal Upadhyaya Nagar,
Uttar Pradesh, Indi)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Tashkent, RSS Uzbeke,
(tani Uzbekistan)
Bashkimi Sovjetik Stampa:Labeldata
NënshtetësiaIndiane
Partia politikeKongresi Kombëtar Indian
Bashkëshortja/etStampa:Married
Fëmijët6; duke përfshirë Anilin, Hari Krishnën dhe Sunilin
ShkollimiMahatma Gandhi Kashi Vidyapith
PunësimiPolitikan
ÇmimetBharat Ratna (1966) (pas vdekjes)
Nofka/tNanhe

Lal Bahadur Shastri ( 2 tetor 1904 – 11 janar 1966) ishte një politikan dhe burrë shteti indian që shërbeu si kryeministri i dytë i Indisë nga 1964 deri në 1966. Ai kishte shërbyer më parë si ministër i Brendshëm i Indisë nga viti 1961 deri në vitin 1963.

Si kryeministër, Shastri promovoi Revolucionin e Bardhë - një fushatë kombëtare për të rritur prodhimin dhe furnizimin e qumështit - duke mbështetur kooperativën e qumështit Amul në Anand, Guxharat dhe duke krijuar Bordin Kombëtar të Zhvillimit të Bulmetit . Duke nënvizuar nevojën për të rritur prodhimin e ushqimit të Indisë, Shastri promovoi gjithashtu Revolucionin e Gjelbër në Indi në 1965. Kjo çoi në një rritje të prodhimit të grurit ushqimor, veçanërisht në shtetet e Punxhabit, Harjanës dhe Uttar Pradeshit . Ai udhëhoqi vendin gjatë Luftës së Dytë Indi-Pakistan . Slogani i tij " Jai Jawan, Jai Kisan " ("Përshëndetje ushtarit; Përshëndetje fermerit") u bë shumë popullor gjatë luftës. Lufta përfundoi zyrtarisht me Deklaratën e Tashkentit më 10 janar 1966; Shastri vdiq të nesërmen.

  1. ^ Gulzarilal Nanda shërbeu kryeministër i përkohshëm 13 ditë.
  2. ^ Gulzarilal Nanda shërbeu kryeministër i përkohshëm 13 ditë.