Lastours

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lastur
Komunë
Bashkia e Lasturit
Bashkia e Lasturit
Stema Lastur
VendiFranca
Sipërfaqja
1
2.800 km2 (1.081 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
155
 • Dendësia55/km2 (140/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lastours ( Ocitanisht: Las Tors ; Shqip: Lasturi) është një komunëdepartamentin AudëFrancën jugore.

Lastours ndodhet 12 km jashtë Karkasonës, në luginën e Orbiel. Ka katër kështjella të vogla secila e ndërtuar mbi një kreshtë të madhe shkëmbore 300 m të lartë. Kështjellat u ndërtuan për të kontrolluar hyrjen në Montagne Noire dhe rajonin e Cabardes . Këto janë disa nga kështjellat e pakta origjinale katare të mbetura.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962439—    
1968444+1.1%
1975300−32.4%
1982248−17.3%
1990159−35.9%
1999163+2.5%
2008165+1.2%

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]