Lazar Popović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lazar Popović
Të dhënat personale
Emri i plotëLazar Popović
Data e lindjes10 janar 1983
Vendi i lindjesBeograd, Serbi
Gjatësia1,91 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1995–2000FK Čukarički
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2000–2005FK Čukarički25(6)
2005–2006Stade Brestois 297(1)
2006–2009FK Čukarički83(30)
2009–2010Daegu FC10(1)
2010–2011FK Željezničar Sarajevo48(12)
2011–2012Perak TBG F.C.14(1)
2012–2014FK Kukësi35(19)
2014–2015KS Kastrioti8(1)
2015Nea Kavala F.C.0(0)
2015FK Lokomotiva Beograd0(0)
Ekipi kombëtar
2004–2005Serbia dhe Mali i Zi U-217(4)
2005–2006Serbia dhe Mali i Zi U-231(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Lazar Popović (Serbisht: Лазар Поповић, lindi më 10 janar 1983) është futbollistë serbë i cili tani është agjentë i lirë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popović e filloi karrierën e tij profesionale në skuadrën FK Čukarički dhe luajti për klubin mes vitit 2000 dhe 2009. Ai poashtu ka luajtur në skuadrën Stade Brestois 29 për një vit.

Në mars 2009, ai shkoi në Korenë Jugore dhe luajti në Daegu FC. Mirëpo u largua nga skuadra pasi që dështoi të shënoj gola.

Në gusht 2009, Popović nënshkroi kontratë në skuadrën boshnjake FK Željezničar Sarajevo. Pasi u largua nga skuadra, ai nuk pati sukses në skuadrën shqiptare KF Skënderbeu më 2011.

Në dhjetor 2011, Popović nënshkroi kontratë për skuadrën Perak TBG. Më herët, mediat malajzeze raportuan se Popović mund të largohet më 1 prill 2012,[1] Por më vonë raportuan se Perak e mbajti deri më 16 prill 2012. Më 14 prill 2012, Popović shënoi golën e tij të vetme në lojën e tij të fundit kundër Sabah FA.[2][3]

Pas lëshimit, ai u kthye në Evropë për t'iu bashkuar skuadrës shqiptare FK Kukësi për sezonin 2012-2013.[4] Në Kukës, ai u bë shënuesi më i mirë në sezonin 2012-13 me 20 gola.

Popović ka luajtur në skuadrat Kavala dhe FK Lokomotiva Beogradi para se të bëhet agjent i lirë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kontrak Popovic berakhir 1 April" [Kontrata e Popoviç përfundon më 1 prilldate=26 mars 2012]. Utusan Malaysia. Marrë më 4 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Perak harap terima ITC penyerang Cameroon esok" [Perak hopes to receive Cameroon's striker ITC tomorrow]. Sinar Harian. 15 prill 2012. Marrë më 16 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "PKNS shock LionsXII". New Straits Times. 15 prill 2012. Marrë më 16 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://infoalbania.org/sport-home/sport-futboll/39187-kukesi-blindohet-me-malazezin-markovic-per-sulmin-vjen-serbi-popovic.html[lidhje e vdekur]