Leb i Sol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vlatko Stefanovski (2011)

Leb i sol (Maqedonisht: Леб и сол) është një grup roku maqedonas dhe ish - jugosllav i themeluar në vitet 1970 nga Vlatko Stefanovski (kitarë), Bodan Arsovski (kitarë bas), Nikola Kokan Dimuševski (tastierë) dhe Garabet Tavitjan (bateri). Tavitjani ia "la" baterinë Dragoljub Đuričić për disa prej albumeve, ndërsa Kiril Džajkovski zëvendësoi Kokan në Kao Kakao dhe Putujemo. Përveç të qenit grupi më i shquar maqedonas, ata ishin edhe një nga aktet më të rëndësishme të rrokut jugosllav.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Leb i sol" është një përshëndetje tradicionale që fjalë për fjalë përkthehet në " bukë dhe kripë ". Shpesh përdoret si shprehje e inatit ose vendosmërisë; p.sh “Do të ha bukë e kripë po të duhet, por nuk do të dorëzohem!”, por kjo nuk ka të bëjë me emrin e grupit. Më shpesh, vizitorëve të shquar në fshatra dhe komunitete do t'u ofrohej një copë bukë e pjekur në shtëpi dhe pak kripë si një mirëseardhje tradicionale, prej nga erdhi vërtet emri i grupit. Muzika e tyre kombinon elemente të rrokut, xhazit dhe muzikës etnike maqedonase. Ndërsa grupi u poq (maturua), ndikimet e xhazit u bënë më pak të dukshme. Megjithatë, në koncerte, performancat e Leb i sol të versioneve jazz-up dhe të gjata të klasikëve tradicionalë etno-folk si "Jovano Jovanke" ose "Aber Dojde Donke", priteshin shpesh me shumë entuziazëm dhe brohoritje.

Leb i sol ishin shumë të njohur në vitet 1970 dhe 1980 dhe, megjithëse nuk shisnin aq shumë disqe sa disa akte pop dhe folklorike, ishin shumë të njohur dhe të respektuar dhe shpesh të shitur në shumicën e qyteteve më të mëdha në Jugosllavi. Dy albumet e parë shpesh konsiderohen themelorë, ndërsa shumica janë të shumëlloshëm për të qenë, të paktën pjesërisht, të arritshëm për një audiencë mjaft të gjerë. Ndikimet e muzikës etnike dhe muzikës populloreRepublikës së Maqedonisë dallohen në përdorimin e ritmeve teke (5/4, 7/8) dhe shkallëve jotradicionale (p.sh. shkalla dominuese frigjiane). Megjithëse të gjithë muzikantët ishin mjaft të aftë, Vlatko Stefanovski shpesh konsiderohet si një virtuoz i jashtëzakonshëm i kitarës.

Ribashkimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ndarjes në vitin 1995, anëtarët e grupit filluan karriera të suksesshme solo dhe secili prej tyre publikoi disa albume solo. Në vitin 2006, Leb i sol u mblodh përsëri për një turne të suksesshëm ribashkimi në të gjithë ish-Jugosllavinë për të shënuar 30 vjetorin e formimit të tyre. Më vonë nga grupi u largua Vlatko Stefanovski . Me një formacion të ri, në vitin 2008, grupi regjistroi një album të ri në studio të titulluar I taka nataka. Po planifikohet një turne koncertesh ndërkombëtar.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Leb dhe sol (PGP-RTB, 1977)
 • Leb dhe sol 2 (PGP RTB, 1978)
 • Ruçni rad (PGP RTB, 1979)
 • Beskonačno (PGP RTB, 1981)
 • Sledovanje (PGP RTB, 1981)
 • Akustična trauma — Double Live (PGP RTB, 1982)
 • Kalabalak (Jugoton, 1983)
 • Tangenta (Jugoton, 1984)
 • Zvučni zid (Jugoton, 1986)
 • Kao kakao (Jugoton, 1987)
 • Putujemo (Jugoton, 1989)
 • Antologji drejtpërsëdrejti-- Live në Kragujevc (1990)
 • Drejtpërsëdrejti in Nju Jork - CD/kasetë (1991)
 • Anthology - Përmbledhje e dyfishtë CD (1995)
 • Drejtpërsëdrejti në Maqedoni — CD/DVD (2006)
 • I taka nataka - CD (prodhim Hammer, 2008)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]