Ledia Dushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ledia Dushi ka lindur në vitin 1978Shkodër. Ledia është një shkrimtare dhe gazetare shqiptare.

Ledia Dushi ishte e njohur kryesisht për poezinë e saj lirike në dialektin gegë, të cilën ajo e kishte publikuar në gjysmën e dytë të viteve 1990.[1] Ajo u kritikua ashpër për dialektin në poezi; duke e akuzuar se donte të ndante vendin. Dushi është konsideruar si një nga poetet më të shquar lirik të Shqipërisë së viteve 1990. Përveç kësaj, ajo gjithashtu shkruan ese dhe prozë.

Pas studimit të gjuhës dhe letërsisë shqipe, ajo punoi si gazetare, përkthyese dhe komisionere kulturore. Në vitin 2016, ajo u diplomua në etnologji dhe filloi të punonte si lektore në shkencat letrare në Universitetin Europian të Tiranës.[2][3]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Çmimi i Letërsisë i Ministrisë Shqiptare të Kulturës (1998)

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cyrill Steiger (1 dhjetor 2016). Lyrik aus Albanien. Eine faszinierende Welt der Poesie. orte. Schweizerische Literaturzeitschrift. Lyrik aus Albanien. f. 9. ISBN 978-3-85830-183-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ledia Dushi. orte. Schweizerische Literaturzeitschrift. Lyrik aus Albanien. 1 dhjetor 2016. f. 22. ISBN 978-3-85830-183-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Pakti për Reformizmin: 7 profesorë të UET, 10 ide jopopuliste". Gazeta Mapo. 22 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 janar 2017. Marrë më 4 janar 2017.