Leo II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leo II
E ëmaAriadne
<i id="mwFA">Solidus</i> i Leo II, i shënuar:Stampa:Abbreviation leo et zeno Stampa:Abbreviation Stampa:Abbreviation ("Lordët tanë Leo dhe Zeno, Etërit e Atdheut, Augusti ") që tregon Leon dhe Zenon të fronizuar dhe të nimbuar dhe secili duke mbajtur një mappa në pjesën e pasme, të shënuar:salus reipublicae ("Shëndeti i Republikës ")

Leo II (greqisht: Λέων, Leōn; 469 - 17 nëntor 474 Pas Krishtit), me nofkën "I Riu" ose "I Vogli" (greqisht: ὁ μικρός ho Mikrós),[1] ishte për pak kohë perandor Romak në 474 kur ai ishte një fëmijë i moshës gjashtë ose shtatë vjeç. Ai ishte djali i Zenonit, gjeneralit Isaurian dhe perandorit të ardhshëm, dhe Ariadne, një bijë e perandorit Leo I (r. 457–474), i cili drejtoi perandorinë Romake lindore. Leo II u bë bashkë-perandor me gjyshin e tij Leo I më 17 nëntor 473 dhe u bë perandor i vetëm në 18 janar 474 pasi Leo I vdiq nga dizenteria. Babai i tij Zeno u bë bashkë-perandor nga Senati Bizantin në 29 Janar dhe ata bashkë-qeverisën për një kohë të shkurtër para se Leo II të vdiste dhjetë muaj më vonë,[2] ndoshta më 17 Nëntor.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leo II lindi në vitin 469, djali i Zeno, një gjeneral Isaur nën Leo I, dhe Ariadne, vajza e perandorit të atëhershëm Leo I.[4] Ai ishte nipi i nënës së Perandorit Leo I dhe Perandoreshë Verina.[5] Leo II u bë cezar në fund të vitit 472 dhe më pas <i id="mwQw">në gusht</i> në 17 Nëntor 473,[6] [7] [2] dhe e bëri atë bashkë-perandor së bashku me gjyshin e tij. [4] [5] [8] Ai u kurorëzua në Hipodromin e Kostandinopojës dhe ceremonia u kryesua nga Patriarku Ekumenik.[9] Ai u emërua gjithashtu si konsulli i vetëm për vitin 474 rreth kësaj kohe.[8] Kur Leo I vdiq nga dizenteria më 18 Janar 474, Leo II u ngjit në fron si gusht i vetëm.[4] [5] [10] [11] Disa javë më vonë, Senati Bizantin e bëri babanë e tij Zeno bashkë- augustus nën Leo II, pasi Leo II ishte shumë i ri për të nënshkruar dokumentet zyrtare[8] [12] Leo II vdiq shpejt më vonë, më 17 nëntor 474,[3] [8] [13] në moshën 5 vjeç, duke e lënë Zenonin si perandorin e vetëm.[4] [5]

Vdekja e tij që kishte ndodhur kaq shpejt pasi ai u bë perandor ka çuar në spekulime midis disa studiuesve modernë se ai u helmua nga nëna e tij Ariadne në mënyrë që Zeno të mund të ngjitej në fron. Sidoqoftë, asnjë burim bashkëkohor nuk e ngriti këtë sugjerim, edhe pse Zeno ishte jopopullor, kështu që konsiderohet e mundshme që vdekja e Leo II të ishte natyrale, veçanërisht kur merret parasysh niveli i lartë i vdekshmërisë së fëmijëve në atë kohë.[4] [5] [10] Victor of Tonona, një kronist i shekullit të 6-të, thotë se Leo II nuk vdiq në të vërtetë, por më tepër u mor nga Ariadne dhe u fsheh në një manastir. Ky ka shumë të ngjarë të jetë një konfuzion me Basiliscus, i biri i komandantit bizantin Armatus. Basiliscus u kurorëzua Cezar në 476 dhe u ekzekutua pothuajse në vitin 477 pasi babai i tij u vra nga Zeno, por u shpëtua nga Ariadne. Konfuzioni ka të ngjarë të rrjedhë nga fakti që Basiliscus u quajt Leo për të shmangur shoqërimin me uzurpatorin që u ngrit kundër Zenonit.

Zeno ishte jashtëzakonisht jopopullor, për shkak të mungesës së prestigjit dinastik, me lidhjet e tij të vetme familjare me fronin perandorak që ishte martesa e tij me Ariadne, vajza e Leo I, dhe përmes djalit të tij tani të vdekur Leo II. Për më tepër, për shkak se ai ishte një Isaurian, ai u pa si i huaj nga elita Bizantine, dhe thesari ishte bosh në ngjitjen e tij.[14] Sundimi i vetëm i Zenonit u kundërshtua nga dinastia Leonid, me Verina, e veja e Leo I, duke shpallur vëllain e saj Basiliscus si perandor në janar 475. Zeno iku dhe për 20 muaj Basiliscus sundoi para se Zeno të kthehej dhe të merrte përsëri fronin.[5] [15] Sundimi i Zenonit u karakterizua nga trazira të vazhdueshme dhe vetëm përmes dinakërisë dhe ryshfetit ai arriti të sundojë për 17 vjet, deri në vdekjen e tij më 9 Prill 491.[5] [14] [15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet primare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adkins, Lesley; Adkins, Roy A. (2004). Handbook to Life in Ancient Rome. New York: Facts On File. ISBN 9780816074822. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9780816074822
 • Carr, John (2015). Fighting Emperors of Byzantium. Pen and Sword. ISBN 9781473856400. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781473856400
 • Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-84026-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)978-0-521-84026-2
 • Dagron, Gilbert (2003). Emperor and Priest: the Imperial Office in Byzantium. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 9780521801232. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9780521801232
 • Freely, John (2010). Children of Achilles: the Greeks in Asia Minor Since the Days of Troy. London: I. B. Tauris. ISBN 9781845119416. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781845119416
 • James, Liz (2013). Wonderful things: Byzantium Through Its Art: Papers From the 42nd Spring Symposium of Byzantine Studies, London, 20-22 March 2009. Farnham: Ashgate Variorum. ISBN 9781409455141. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781409455141
 • Jeffreys, Elizabeth; Croke, Brian; Scott, Roger (2017). Studies in John Malalas. BRILL. ISBN 9789004344624. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9789004344624
 • Jones, A.H.M. (2014). The Decline of the Ancient World. Routledge. ISBN 9781317873051. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781317873051
 • Jones, Arnold Hugh Martin; Martindale, J. R. (1980). The Prosopography of the Later Roman Empire: Volume 2, AD 395-527. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 9780521201599. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9780521201599
 • Lee, A. D. (2013). From Rome to Byzantium AD 363 to 565: the Transformation of Ancient Rome. Edinburgh: Edinburgh University Press. ISBN 9780748668359. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9780748668359
 • McClanan, A. (2016). Representations of Early Byzantine Empresses: Image and Empire. Springer. ISBN 9781137044693. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781137044693
 • McEvoy, MA (2019) 'Leo II, Zeno, dhe transferimi i pushtetit nga një djalë tek babai i tij në vitin 474 pas Krishtit', në J. W. Drijvers dhe N. Lenski (red.). Shekulli i pestë: Mosha e transformimit . Edipuglia.
 • Meijer, Fik (2004). Emperors Don't Die in Bed. Routledge. ISBN 9781134384051. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9781134384051
 • Shalev-Hurvitz, Vered (2015). Holy Sites Encircled: The Early Byzantine Concentric Churches of Jerusalem. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780199653775. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)9780199653775
Stampa:S-houStampa:S-off
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Leo I
Eastern Roman emperor
474
Pasardhësi 
Zeno
Parardhësi 
Leo I
Roman consul
474
Pasardhësi 
Zeno
 1. ^ Bury, J. B. (1958) [1889]. "Chapter X: the reign of Leo I". History of the Later Roman Empire (në anglisht). Vëll. 1. New York: Dover Publications. fq. 323, note 1. ISBN 978-0-486-14338-5.
 2. ^ a b Elton, Hugh (2018). The Roman Empire in Late Antiquity. Cambridge University Press. fq. 202. ISBN 9780521899314. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 3. ^ a b The Oxford Dictionary of Byzantium, p. 1207
 4. ^ a b c d e Carr 2015.
 5. ^ a b c d e f g Lee 2013.
 6. ^ Croke, Brian (2021). Roman Emperors in Context: Theodosius to Justinian. Routledge. pp. 139–152. ISBN 9781000388305.
 7. ^ Kosiński, Rafał (2003).
 8. ^ a b c d James 2013.
 9. ^ Dagron 2003.
 10. ^ a b Adkins & Adkins 2004.
 11. ^ Meijer 2004.
 12. ^ Kosinski 2016.
 13. ^ Allen, Pauline, red. (2000). "Zeno and Basiliscus". The Cambridge Ancient History. Vëll. XIV. fq. 816. ISBN 9780521325912. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Jones 2014.
 15. ^ a b Freely 2010.