Leon Qafzezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Leon Qafzezi (Tiranë, 23 shkurt 1953) është shkrimtar, drejtor fotografie, skenarist dhe regjisor.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 23 Shkurt 1953 ne Tiranë, i biri i Niko Qafzezit dhe Amalia Zhejit. Pas shkollimit fillor dhe të mesëm, ndoqi Akademine e Arteve ne Shqiperi (1974-1976) dhe vijoi të jetonte dhe punonte në Tiranë. Prej vitit 1986 ai punon si producent,inspector filmi per Kinostudion “Shqiperia e Re” dhe ne “Alb-Film Distribution” (1986-1992).

Ne vitin 1992 ai themelon revisten Film, se bashku me Piro Milkanin dhe Vasil Tabakun, me detyren Kryeredaktor i revistes.

Gjate 1993-1998 ka punuar per Televizionin Kombetar Shqiptar (RTSH) ne Departamentin e Filmit, Departamentin e Programacionit,si regjisor,dhe gazetar i lire ne Bashkimi dhe Skena dhe Ekrani, dhe revisten Ylli si kritik filmi. Ai gjithashtu do drejtoje “Eagle Film Albania”shoqeri kinematografike private Qafzezi,eshte anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve prej vitit 1997 dhe anetar i Bashkimit te Kineasteve Shqiptare, gjithashtu prej vitit 2000 anetar i Lidhjes se Gazetareve Shqiptare.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pashaporte per Ferr, 1997;
 • Qielli poshte, 1998;
 • Tregu i ëndrrave, 1998;
 • Vrimat e zeza, 1998;
 • Prostituta e Abukirit, 2008;
 • Novela te zgjedhura, 2011;

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dashuri pa kredi, 1992;
 • Eda, 1996;
 • Funerali i te gjalleve, 2013;

Monografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Autore, 1999;
 • Godard, 2002;
 • Kubrick, 2002;

Studime dhe Kritike per Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mjeshter te mëdhenj të filmit, 1993;
 • Portrete kineastesh, 1996;
 • Filmi shqiptar dhe koha, 2002;
 • Intervista per filmin, 2002;
 • Me xhirime, 2003;
 • Historiku i kinematografise boterore, 2008;

Filmografi-Dokumentare 1974,Kete bir mos e harro!(Skenar)Konkurs Kombetar 1990,Regjisore 90(Skenar) 1992,Dhimbje pa Koke”(Regjisor,co Skenarist)Fiksion 1993,Njeriu i Fjales se Lire(Regjisor,Skenarist) 1993,Ne udhen e Filmit(Regjisor,Skenarist) 1993,Dritat e Qytetit”(Regjisor,Skenarist) 1994,Poeti dhe Inkuizicioni(Regjisor,Skenarist) 1994,Komb,Fe Atdhe(Regjisor) 1994,Nje Piktor ne Njy York(Regjisor) 1994,Gezim ne Diaspore(Regjisor,co Operator) 1995,Enderra Feminore(Regjisor,Skenarist,Producent) 1995,Kurajo ne Kinematografi(Regjisor,Skenarist) 1996,Ismail Kadare dhe Sabato(Skenarist,Operator) 1996,Nje Piktor ne Paris(Skenarist,Operator) 1996,Omer Kaleshi(Skenarist,Operator) 1996,Paris-Paris(Regjisor-Operator) 1996,Orteku(Skenarist,Operator) 1996,Udha e nje Regjisori(Regjisor,Skenarist,Operator) 1997,Sipa Press(Regjisor,Skenarist,Operator) 1997,Refreni i kenges time(Regjisor,Skenarist,Operator) 1997,Babai i Cirkut Shqiptar(Regjosor,Skenarist) 1998,Krantja,Dirigjenti yne(Regjisor,Producent,Drejtor Fotografie) 1998,Azemi eshte gjalle(Regjisor,Skenarist,Drejtor Fotografie) 1998,Lufta per te mbetur Njeri(Regjisor,Drejtor Fotografie) 1999,Mesazh Humanizmi(Regjisor,Skenarist,Drejtor Fotografie) 2000,Mesazh Dashurie(Regjisor,Skenarist,Pruducent,Drejtor Fotografie) 2003,Organizata e Shendetit Boteror(WHO)(Regjisor,Skenarist,Drejtor Fotografie) 2003,Aleksander Moisi(Regjisor,co Skenarist,Drejtor Fotografie) 2004.Sue Ryder Care(Regjisor,Skenarist,Drejtor Fotografie) Revista FILM(1992-2002 1997,Film Image(Album Fotografik)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Papagjoni, Josif (2009). Enciklopedia e Teatrit dhe Kinematografisë Shqiptare. Toena. fq. 369. ISBN 978-99943-1-456-0.
 2. ^ Hoxha, Abaz (2002). Enciklopedi e kinematografisë shqiptare. Toena. fq. 323. ISBN 9789992715550.