Leticia Calderón

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Leticia Calderón (emri i plotë Carmen Leticia Calderón León) lindi më 15 korrik 1968 në qytetin e Meksikos. Prindërit e saj janë Mario Calderón dhe Carmen León. Ka tre vëllezër : Mario, Miguel dhe Alejandro. Fëmijërinë e saj e kaloi në Veracruz. Në 1983 kur ishte 14 vjece asaj iu dha mundësia për të luajtur rolin e saj të parë në Amalia Batista. Në Shqipëri njihet për telenovelën Valeria y Maximiliano e vitit 1992 dhe tashme me Ne emer te dashurise prodhim i vitit 2008-2009, por ka luajtur edhe ne shumë telenovela të tjera.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

En nombre del amor - Ne emer te dashurise (2008-2009)... Carlota Espinosa De Los Montero, antagoniste

Mujeres asesinas - Gra vrasese (2008)... Sonia,

Plaza Sésamo (2007)

Hoy (2006-2007)

Heridas de amor (2006)... Fernanda de Aragon (e re)

Amor real (2003)... Hanna de la Corcuera

Cuento de Navidad (1999)...fantazma e Krishtlindjeve

Laberintos de pasión (1999) ... Julieta Valderrama

El diario de Daniela (1998/99)... Lenore Monroy

Esmeralda (1997)... Esmeralda Peñareal de Velasco

La antorcha encendida (1996)... Teresa de Muñiz

Prisionera de amor (1994)... Consuelo

Entre la Vida y la Muerte (1993)... Susana Trejos

Noches de ronda (1992) .... Rosita

Valeria y Maximiliano (1991)... Valeria Landero de Riva

Yo compro esa mujer (1990)... Ana Cristina

"Hora Marcada" .... Lucía (1990)

La casa al final de la calle (1989)... Teresa Altamirano Najera

¡Vivan los niños! (1988)

La Indomable (1987)

El camino secreto (1986)

Monte calvario (1986)

Principessa (1985)

Bianca Vidal (1982)

Amalia Batista (1983)

Chispita (1982)