Leverkusen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 51°02′V 06°59′L / 51.033°V 6.983°L / 51.033; 6.983

Leverkusen
Qytet
noform
Stema_figuraFlagge Leverkusen.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Nordrhein-Westfalen
Qarku Këlni
Kryetari i Bashkisë Uwe Richrath
Partia Partia social demokratike gjermane
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78.85 km2
Popullsia 161,540 banorë
Dendësia 2,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 51368, 51381
Prefiksi 0214, 02171 & 02173
Faqja Zyrtare www.leverkusen.de/

Leverkusen është qytet në Nordrhein-Westfalen. Leverkuseni kufizohet me qytetin e Këlnit dhe në veri me Dyzeldorfin. Në fund të vitit 2007, qyteti kishte 161 345 banorë. Më parë, Leverkuseni ishte fshat i cili kishte emrin Wiesdorf.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti përfshin vendin Bergisches dhe ndodhet në Rhein në anën lindore rreth 15 km veri të Këlnit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]