Jump to content

Leyla Zana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leyla Zana
Anëtare e Asamblesë së Madhe Kombëtare e Turqisë
Në detyrë
20 tetor 1991 – 30 qershor 1994
Në detyrë
12 qershor 2011 – 11 janar 2018
Të dhëna vetjake
U lind më3 maj 1961
Silvan, Dijarbakër, Turqi
NënshtetësiaKurde
Partia politikePartia Demokratike e Popullit
Bashkjetuesja/etMehdi Zana (m.1975)
Fëmijët2

Leyla Zana (lindi më 3 maj 1961) është një politikane kurde, e cila u burgos për 10 vjet për aktivizmin e saj politik, e cila u gjykua nga gjykatat turke se ishte kundër unitetit të vendit. Kur ajo ishte anëtare e Partisë Pro-Kurde të Shoqërisë Demokratike, asaj iu ndalua të anëtarësohej në ndonjë parti politike për pesë vjet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për ndalimin e kësaj partie. Ajo është zgjedhur si anëtare e pavarur e parlamentit për Dijarbakir me mbështetjen e Partisë e Paqes dhe Demokracisë.

Ajo iu dha Çmimi Saharov në vitin 1995 nga Parlamenti Evropian, por nuk ishte në gjendje ta mbledhte atë deri në lëshimin e saj në vitin 2004. Ajo u dha gjithashtu Çmimi Rafto në vitin 1994 pasi u njoh nga Fondacioni Rafto për shkak se u burgos për luftën e saj paqësore për të drejtat e popullit kurd në Turqi dhe vendet fqinje.[1]

Ajo është martuar me Mehdi Zana që nga viti 1975,[2] me të cilin ka 2 fëmijë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rafto Prize Laureates". The Rafto Prize. Marrë më 4 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "TURKEY : Leyla Zana, the only Kurdish woman MP". The Middle East Magazine. Tel Aviv: Middle East Magazine Ltd. tetor 1993. OCLC 32187870. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2007. Marrë më 25 prill 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)