Lian Lutfija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lian Lutfija i lindur në Tiranë më 1978, është piktor shqiptar i diplomuar në Stamboll, Turqi dhe autor i shumë ekspozitave. Pas ardhjes në kryeqytet është autor i ekspozitës “Fllad impresionist” në Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve e Shqipërisë e vijoi aktivitetin kulturor me ekspozitën e hapur në mjediset e Muzeu Historik Kombëtar , “Përhumbje diku...” në Tiranë ku shprehu publikisht dëshirën dhe vullnetin e mirë për t'i shërbyer vendit të tij Shqipërisë si tregues i krenarisë kombtare. Lutfia është pasionant dhe ndjek rrymëmn e impresionizmit në artet figurative.

Formimi artistik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • I lidhur me pikturën në fëmijëri në Pallatin e Pionierëve dhe në Pallatin e Kulturës në

Tiranë.

  • 1992-1996 kryen Liceun Artistik "I.A.A. Guzel Sanatlar Lisesi"

në degën e pikturës në Stamboll.

  • 1997 fiton konkursin në USA Milwaukee Institute of Art & Design, ku u mbështet edhe me bursë.
  • 19972004 kryen Universitetin e Arteve Arkitekt Mimar Sinani, dega pikturë

po në Stamboll, ku kualifikohet I Pari.

  • Karrierën artistike e ka zhvilluar në galeritë e arteve të Stambollit me ekspozita vetjake dhe kolektive, si dhe mori pjesë në Bienalen e Stambollit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]