Lianjungang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lianyungang
連雲港市
Qytet
noform
Ishulli Liandao i qytetit Lianyungang
Vendndodhja
Lianyungang is located in Kina
Lianyungang
Lianyungang

Koordinatat: 34°36′V 119°10′L / 34.600°V 119.167°L / 34.600; 119.167

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Provinca Jiangsu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.983 km2
 •  urbane 3.012 km2
 •  ujore 1,759.4 km2
Lartësia 625.3 m (m.n.d.)
Popullsia 447.37 banorë
Dendësia 587.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC+8)
Kodi Postal 222000
Prefiksi +86 (0) 518
Faqja Zyrtare www.lyg.gov.cn

Lianyungang (Kinezisht: 連雲港市) është qytet në verilindje të provincës Jiangsu, Kinë. Kufizohet me Yancheng në juglindje, Huai'an dhe Suqian në jug, Xuzhou në jugperëndim dhe me provincën Shandong në veri. Emri i saj rrjedh nga Ishulli Lian, ishulli më i madh në provincën Jiangsu e cila shtrihet jashtë vijës bregdetare dhe Mali Yuntai (Jiangsu), maja më e lartë në provincën Jiangsu, disa kilometra nga qendra e qytetit dhe fakti që është një port.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura në Lianyungang mund të arrijë deri në 30 °C në stinën e verës dhe mund të bie deri në -4 °C në stinën e dimrit. Shumica dërrmuese e reshjeve ndodh mes qershorit dhe gushtit, ku mundet të matet deri në 278 mm e rreshjeve të shiut mesatarisht. Reshjet dimërore janë mjaft të ulëta, duke e bërë borën të rrallë.[1]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtar Lianyungang Huaguoshan planifikohet të ndërtohet në Xiaoyi, 20 kilometra në jug të qendrës së qytetit në vitin 2020.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ World Weather Online | Lianyungang