Jump to content

Liqeni Lisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Lisi

Liqeni Lisi ( gjeorgjisht: ლისის ტბა ) është një liqen i vogël në afërsi të Tbilisit, Gjeorgji ; i takon luginës së lumit Kura. Peizazhi është shkëmbor dhe i thatë me bimësi të shkurreve dhe parcela të stepës . Liqeni dhe zona përreth ofrojnë një habitat për shumëllojshmëri të llojeve të ndryshme të zogjve ekzotikë. Përveç llojeve të ndryshme të shpendëve, zona rreth liqenit ofron strehim për një shumëllojshmëri të kafshëve të tilla si breshka, dhelpra dhe lija. Zona është e mirënjohur për popullsinë e madhe të gjarpërinjve që jetojnë në kodrat rreth liqenit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një klimë të ngrohtë, mesdhetare dhe mjaft të thatë në Liqenin Lis. Reshjet vjetore janë rreth 400   mm (<20   mm në janar, <40   mm në prill, <40   mm në korrik, <30   mm në tetor), dhe ka 20 deri në 30 ditë me shira të rënda në vit. Ka edhe 10 deri në 20 ditë me mbulesë dëbore . Temperaturat mesatare janë: janar / 0, prill / 12, korrik / 23, tetor / 13, dhe temperatura mesatare maksimale (në korrik) është 37 gradë celsius .

Kontradiktat lidhur me rizhvillimin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një zonë rekreative në liqenin Lisi.

Planet janë në vend për Green Lisi Town, një zhvillim i përzier në tokën buzë liqenit. [1] Kryetari i Bankës TBC, kompania gjeorgjiane e rizhvillimit të Mamuka Khazaradze është prapa projektit, [2] ndërsa firma arkitektonike Andropogon bëri masterplanin dhe hartimin e faqes. [3] Faza e parë e qytetit Jeshil Lisi u hap në vitin 2011. [4]

Planet aktuale për rizhvillimin e zonës datojnë në vitin 2007, kur një grup i udhëhequr nga Mamuka Khazaradze tejkalon një grup investitorësh izraelitë duke ofruar 182 milionë dollarë për 354 hektarë tokë. [5] Kushtet e marrëveshjes me qeverinë kërkuan që grupi Khazaradze të shpenzonte 30 milionë dollarë në përmirësimet e shërbimeve publike në zonë dhe në një sistem për të siguruar ujë të freskët të nevojshëm për liqenin. Grupi i Khazaradze u ndal në kushtet e marrëveshjes dhe përfundoi, në rrethana të diskutueshme, duke blerë tokën direkt nga qyteti për 55 milionë dollarë - një kursim prej 127 milionë dollarë nga oferta fillestare kundër grupit izraelit. Të gjitha kërkesat për të përmirësuar ekologjinë e zonës lokale janë hequr, dhe kushtet e vetme që ekzistojnë tani në lidhje me zhvillimin në këtë fushë është kërkesa për strehim akoma më fitimprurës. [6]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Liqeni i breshkave, Tbilisi

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lisi Development website". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 21 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tim Borford, Lonely Planet: Georgia, p.217
  3. ^ ""Lisi Lake Waterfront Mixed-Use Development", Andropogon site". Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2012. Marrë më 21 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Green Lisi Town" photoset on Flickr
  5. ^ "Land Grab Penalties Forgiven" OCCRP Report
  6. ^ OCCRP Report