Liqeni Millstätter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga lindja

Liqeni Millstatt (gjermanisht: Millstätter Seee , ndonjëherë shkruhet "Millstättersee", sllovenisht: Milštatsko jezero) është një liqen në Carinthia, Austri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është e vendosur në lartësi prej 588 metra mbi Adriatik (1,929 ft), në veri të Luginës Drava, brenda vargmaleve të Alpeve Gurktal në Alpet Qendrore dhe Lindore, afër qytetit të Spittal an der Drau. Me një sipërfaqe prej 13.3 km2 (5.1 sq mi) Liqenit të Millstatt është liqeni i dytë më i madh i Carinthia (pas Liqenit Wörth), edhe pse me një thellësi prej 142 m (466 ft) dhe me më shumë vëllim.[1]

Liqeni Millstatt me Luginën Drava nga pas

Gjeologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ O'Sullivan, Patrick; Reynolds, C. S (2008-04-15). The Lakes Handbook: Lake Restoration and Rehabilitation. fq. 162. ISBN 9781405141109. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mediat e lidhura me Millstätter të Parë në Wikimedia Commons