Liqeni Tisza

Coordinates: 47°36′N 20°40′E / 47.600°N 20.667°E / 47.600; 20.667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
47°36′N 20°40′E / 47.600°N 20.667°E / 47.600; 20.667

Liqeni Tisza (hungarisht: Tisza-tó </noinclude>), i njohur edhe si Rezervuari Kisköre (hungarisht: Kiskörei-víztározó), është liqeni artificial më i madh në Hungari. Ai ndodhet në kufirin e juglindjes të Qarkut Heves, pranë qarqeve Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar dhe Jász-Nagykun-Szolnok.

Si pjesë e vazhdueshme e projektit për kondrollimin e përmbytjeve të Lumit Tisza, u ndërtua Diga Tisza në vitin 1973. Mbushja e përfundoi në vitet 1990, duke rezultuar një liqen 127 km2. Liqeni është 27 km i gjatë, me një thellësi mesatare prej 1.3 m dhe thellësi maksimale prej 17 m; ai përbëhet nga 43 km2  me ishuj të vegjël.

Pas përfundimit të rezervuari, Hungarezët filluan të dynden në vend për pushime, pasi kjo favorizohet në krahasim me Liqenin Balaton i stërmbushur dhe i shtrenjtë. Si rezultat, infrastrukturë turistike është zhvilluar në rezervuari— që u riemërua Liqenit Tisza—dhe qeveria e ka caktuar zyrtarisht një destinacion turistik.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]