Liqeni i Baltishtës së Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liqeni i Baltishtës së Ulët është një liqe glacial i cili ndodhet në Malet e SharritKosovë. Ndodhet në një lartësi prej 2.160 metra. Ai shtrihet në qarkun e Baltishtës, rreth gjashtë kilometra në Jug-Perëndim të Shtërpcës. Gjerësia e liqenit është 13 metra ndërsa gjatësia rreth 32 metra, kurse vëllimi 78 metra. Thellësia maksimale e tij është rreth 60 centimetra dhe me dukshmëri deri në fund.

Liqeni furnizohet me ujë nga Liqeni i Baltishtës së Epërme përmes kullimit të materialeve nëntokësore si dhe ka një rrjedhë të veten e cila krijon lumin e vogël të Baltishtës si një degë e Lepencit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)