Lira Bojku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lira Bojku (e lindur më 9 qershor, 1990 në Shkup) është një shkrimtare dhe poete shqiptare nga Maqedonia e Veriut.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lira u lind më 9 qershor 1990 në Shkup. Ka diplomuar në vitin 2012 në Fakultetin JuridikUniversitetin e Evropës Juglindore, dhe magjistroi në vitin 2016 me tezën “Implementimi i Konventës për Ndalimin e të Gjitha Formave të Diskriminimit ndaj Grave në Republikën e Maqedonisë” në studimet pasdiplomike në programin TEMPUS drejtimi Marrëdhëniet Ndërkombëtare- Të Drejtat e Njeriut..[1]

  • 2014 shpërblehet me vend të tretë për poezi (Çmimi Sefer Selimi)
  • 2017 shpërblehet me vend të tretë për prozë në sajë të manifestimit tradicional “VERA KULTURORE TETOVARE”

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Këpucët e kuqe, 2015
  • Dashuria në lavatriçe, 2017

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b ""Dashuria në lavatriçe" nga Lira Bojku do të promovohet javën e ardhshme". portalb.mk. portalb.mk. 27 tetor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.