Lisa Aschan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Daria Sofia Elisabeth (Lisa) Aschan (lindur më 28 shkurt 1978) është një regjisore dhe skenariste suedeze.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aschan u rrit në një fermë në Vejbystrand. Në moshën dymbëdhjetë vjeçare, ajo u transferua në Goteborg dhe më pas studioi në një shkollë me konvikt në Angli.[1] Pas kësaj ajo studioi në Stockholms Filmskola midis 1989 dhe 1999, dhe në Shkollën Kombëtare të Filmit të Danimarkës nga 2001 deri në 2005 për t'u bërë regjisore.[2][3] Gjatë studimeve ajo u bë e njohur për reklamat Fuck the Rapist!, një numër filmash komercialë rreth mbrojtjes nga përdhunimi i përbërë nga një "awl-clad tampon".[4] Filmat e saj të shkurtër In Transit dhe Goodbye Bluebird, të cilët janë realizuar në të njëjtën kohë, janë shfaqur në festivale të ndryshme filmi.[5][6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, ajo ishte asistente regjisore në Dramaten dhe drejtoi serialin televiziv danez Thea & leoparden për seksionin televiziv për fëmijë të DR; Seriali është transmetuar edhe në Suedi dhe në disa vende të tjera. Seriali me tre pjesë flet për një vajzë që shtiret si leopard. [7] Aschan ka deklaruar se i pëlqen të përdorë shëmbëlltyra të kafshëve në prodhimet e saj për ta bërë më të qartë modelet e sjelljes njerëzore. [7]

Në vitin 2011, ajo publikoi filmin e saj të parë artistik, Apflickorna, i cili u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Goteborg dhe fitoi çmimin Dragon Award Filmi më i mirë Nordik dhe çmimet FIPRESCI. [8][9] Apflickorna ka fituar gjithashtu çmimin për filmin më të mirë narrativ në Festivalin e Filmit Tribeca 2011, Kinematografinë më të mirë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Transilvania, si dhe një Përmendje Speciale në Festivalin e Filmit në Berlin.[10] Në çmimet Guldbagge 2012, Aschan dhe Josefine Adolfsson fituan çmimin për Skenarin më të mirë për filmin dhe filmi gjithashtu fitoi kategoritë e Filmit më të mirë dhe Tingullit më të mirë.[11]

Në vitin 2011, Aschan iu dha bursa e sapokrijuar e filmit të gjatë të Festivalit të Filmit në Stokholm prej 5 milion korona suedeze (rreth 550,000€, 480,000£ ose 770,000$ në 2011) për projektin e saj të ri, Det vita folket, një histori e frymëzuar nga trillimet shkencore për kampet ku qeveria vendos të huajt që presin deportimin. [8][12] Aschan refuzoi paratë pasi ajo nuk mendonte se projekti i saj binte nën rregullat e çmimit.[8] Aschan e ka përshkruar Det vita folket si një epos hapësinor me frymëzim nga filmi horror The Shining.[13][14] Filmi pati premierën e tij në vitin 2015.[15]

Në ndarjen e çmimeve Guldbaggen 2016, Aschan u filmua në audiencë duke i dhënë gishtin dhe duke i thënë "Fuck You" kinematografes suedeze Gösta Reiland.[16] Kjo ndodhi pasi Reiland kishte fituar çmimin për Kinematografinë më të Mirë dhe ishte duke u ngjitur në skenë për të marrë çmimin.[17] Linda Wassberg, e cila kishte filmuar Det vita folket, ishte gjithashtu e nominuar në të njëjtën kategori dhe Aschan e quajti atë një "reagim spontan" ndaj humbjes së Wassberg nga Reiland.[18]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lisa Aschan utforskar relationer". Göteborgs-Posten (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 2. ^ John, Ole (2006). At lære kunsten: 40 år med filmskolen (në danisht). Copenhagen, Denmark: Aschehoug. fq. 266. ISBN 978-87-11-30048-0. OCLC 466469100. Marrë më 9 qershor 2021.
 3. ^ "Lisa Aschan: "Provokation är helt ointressant"". Svenska Dagbladet (në suedisht). 18 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 4. ^ "Lisa Aschan går under jorden". Helsingborgs Dagblad (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 5. ^ Domellöf-Wik, Maria (30 nëntor 2015). "Lisa Aschan utforskar relationer". Göteborgs-Posten (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 6. ^ "She Monkeys" (në suedisht). Female First. 4 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 7. ^ a b "Lisa Aschan återvänder alltid till djurens värld". Helsingborgs Dagblad (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 22 janar 2016.
 8. ^ a b c Domellöf-Wik, Maria (3 janar 2012). "Lisa Aschan tackar nej till miljonstipendium". Göteborgs-Posten (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 22 janar 2016.
 9. ^ "De är storfavoriter inför Guldbaggen". Dagens Nyheter (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 10. ^ "Lisa Aschan skapar skräck på flyktingförvar". Nöjesguiden (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016.
 11. ^ "Guldbagge till Lisa Aschan och Josefine Adolfsson för bästa manus!" (në suedisht). Sveriges Dramatikerförbund. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 12. ^ "Filmrecension: "Det vita folket" med Pernilla August". Dagens Nyheter (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 13. ^ "Efter Guldbaggebelönade "Apflickorna" är Lisa Aschan tillbaka med en rysare på ett sterilt flyktingförvar". Dagens Nyheter (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 14. ^ "Det vita folket". Kulturhuset Stadsteatern (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 22 janar 2016.
 15. ^ "Det vita folket (2015)" (në suedisht). Svensk Filmdatabas. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 16. ^ "Bröderna Wahlgrens ilska mot Lisa Aschan efter Guldbagge-galan – Nöje". Expressen (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 17. ^ "Fula gesten från Lisa Aschan mitt under Guldbaggegalan – Nöje". Expressen (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 18. ^ "Arg och pekade finger: "Spontan reaktion"". Svenska Dagbladet (në suedisht). 19 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.
 19. ^ "Det vita folket". Göteborgs-Posten (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2016. Marrë më 22 janar 2016.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]