Lissette Martinez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lissette Martinez
Lissette Martinez pt2.JPG
Lindi më 1971 (48–49 vjet)
Vendlindja Brooklyn, New York, Shtetet e Bashkuara
Kombësia Portorikane
Nënshtetësia Portorikane/Amerikane
Profesioni shkencëtare dhe inxhiniere elektronike
E njohur për  Martinez ishte pjesë e ekipit që nisi një raketë nga White Sands, New Mexico për të mbledhur informacion në Kometën Hale-Bopp në vitin 1999.

Lissette Martinez (e lindur më 1971), është një inxhiniere elektrike udhëheqëse për programin e Modulit të Eksperimentimit Hapësinor në Mjetet e Fluturimit Wallops, e cila është pjesë e Qendrës së Fluturimit Hapësinor Goddard të NASA-s.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martinez ka lindur në Brooklyn, New York nga prindërit portorikanë. Ajo u rrit në Yauco, Porto Riko, ku familja e saj kishte lëvizur kur ajo ishte ende fëmijë. Atje ka marrë arsimin e saj fillor dhe të mesëm. Kur ishte në klasën e 8-të, iu dha një detyrë klase për të studiuar hënën, e cila kërkoi që ajo të kalonte kohë në çatinë e shtëpisë së saj çdo natë për një muaj. Ajo shkruante dhe detajonte çdo aspekt të mënyrës sesi dukej hëna. Ajo e kujton atë si një faktor instrumental që e frymëzoi atë për të ndjekur një karrierë në Shkencën Hapësinore.[1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mbaroi shkollën e mesme, ajo aplikoi dhe u pranua në Universitetin e Puerto Rikos në Mayagüez. Gjatë vitit të tretë si studente e inxhinierisë elektrike, ajo u pranua në Programin e Arsimit të Bashkëpunimit të NASA-s, i cili lejoi që ajo të punonte me shkencëtarët e NASA-s dhe njëkohësisht të fitonte kredi shkollore. Martinez u diplomua në inxhinieri elektrike në 1993 dhe iu ofrua një punë në NASA.

Karrierë në NASA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martinez ishte pjesë e ekipit që nisi një raketë nga White Sands, New Mexico për të mbledhur informacion mbi Kometën Hale-Bopp më 1999. Ajo u paraqit në revistën Latina të nëntorit 2002.[2]

Ajo është përgjegjëse për sigurimin e inxhinierisë elektrike në programin e Modulit të Eksperimentit të Hapësirës së Kodit 870 (SEM). Ajo është gjithashtu përgjegjëse për testimin e pajisjeve tokësore dhe të fluturimit. Martinez punon me studentë anembanë botës, duke i ndihmuar ata me eksperimente shkencore. Martinez vazhdon të punojë në objektin e fluturimit Wallops, i vendosur në Virginia.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo jeton me bashkëshortin e saj dhe dy djemtë në Salisbury, Maryland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "WALLOPS". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 21 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Latina". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 dhjetor 2013. Marrë më 21 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)