Lloyd Alexander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lloyd Chudley Alexander (30 janar 1924 - 17 maj 2007) ishte një autor amerikan i më shumë se 40 librave, kryesisht romane fantazie për fëmijë dhe të rritur. Gjatë karrierës së tij shtatëdekadëshe, Aleksandri shkroi 48 libra, dhe vepra e tij është përkthyer në 20 gjuhë. [1] Vepra e tij më e famshme është Kronikat e Prydain, një seri prej pesë romaneve të fantazisë së lartë, përfundimi i të cilëve, Mbreti i Lartë, iu dha Medalja Newbery e vitit 1969 për përsosmëri në letërsinë amerikane për fëmijë. Ai fitoi Çmimet Kombëtare të Librit të SHBA në 1971 dhe 1982. [2] [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleksandri u rrit në Pensilvani gjatë Depresionit të Madh . Ai zhvilloi një pasion për të lexuar libra dhe shkruar poezi. Ai ndoqi kolegjin vetëm për një mandat, duke besuar se nuk kishte asgjë më shumë që të mësonte kolegji. Ai u regjistrua në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara dhe u bë një rreshter i stafit në inteligjencë dhe kundërzbulim. Ai u takua me gruan e tij ndërsa ishte i vendosur në Francë dhe studioi letërsi franceze në Universitetin e Parisit. Pasi u kthye në Shtetet e Bashkuara me familjen e tij të re, ai luftoi për të siguruar jetesën nga shkrimet derisa botoi And Let the Credit Go (1955), romani i tij i parë autobiografik. Interesimi i tij për mitologjinë Uellsiane çoi në botimin e serisë së tij Kronikat e Prydain .

Aleksandri u nominua dy herë për Çmimin ndërkombëtar Hans Christian Andersen, dhe mori Çmimin Kombëtar të Librit të vitit 1971 për Librat për Fëmijë për The Misadventures Marvelous of Sebastian dhe Çmimin Kombëtar të Librit të vitit 1982 për Westmark . Aleksandri mori tre çmime për arritjet e jetës para vdekjes së tij në 2007. Biblioteka Harold B. Lee në Universitetin Brigham Young përmban një ekspozitë të përhershme Lloyd Alexander e cila shfaq disa artikuj nga zyra e tij e shtëpisë duke përfshirë tavolinën e tij, makinën e shkrimit, dhe dorëshkrimet dhe botimet e librave të tij.

Veprat e Aleksandrit janë zakonisht romane të moshës madhore në mjedise fantazie ku personazhet përmbushin kërkimet. [4] Personazhet kryesore janë njerëz të zakonshëm që kthehen në jetën e tyre të rregullt pas kërkimeve të tyre. Ndërsa cilësimet e tij janë frymëzuar nga përrallat dhe legjendat, historitë e tij janë moderne. Vetëpranimi dhe vetëdija janë jetike që protagonistët të rriten. Veprat e Aleksandrit janë në thelb optimiste për natyrën njerëzore, me përfundime që janë më shpresëdhënëse sesa tragjike. Ai deklaroi se në botën e tij të fantazisë, "e mira është përfundimisht më e fortë se e keqja" dhe "guximi, drejtësia, dashuria dhe mëshira në të vërtetë funksionojnë". [5]

Kronikat Prydain trajtojnë tema të së mirës dhe së keqes dhe çfarë do të thotë të jesh një hero. Trilogjia Westmark gjithashtu eksploron të mirën dhe të keqen dhe tregon se si udhëheqja e korruptuar mund të çojë në trazira dhe revolucion. Personazhi kryesor, Mickle, me dëshirë i bashkohet ushtrisë në një luftë të papritur, duke përmbysur heroikat tipike të luftës. Librat janë histori aventureske tërheqëse që diskutojnë njëkohësisht çështje etike, një kritike cilësore Hazel Rochman vlerësoi në School Library Journal .

Duke shkruar në The Horn Book, Mary M. Burns deklaroi se Aventura Ilire - Illyrian Adventure ishte e shkëlqyeshme sepse ishte e besueshme ndërsa ishte një fantazi dhe kishte një temë të fortë themelore. Vetë Aleksandri vuri në dukje se "shqetësimet dhe pyetjet e tij" dolën edhe në trillimin e tij. [4] Ai me vetëdije përdori histori fantazie si një mënyrë për të kuptuar realitetin. [4]

Më 28 janar 2010, një ekspozitë u hap në Bibliotekën Harold B. Lee në kampusin e Universitetit Brigham Young, duke shfaqur disa sende nga zyra e shtëpisë së Aleksandrit, të cilat ai i quajti "Kutia". Artikujt përfshijnë dorëshkrime, botime të të gjithë librave të tij, violinë, makinë shkrimi dhe tavolinë. [6] Më 19 tetor 2012, u publikua një dokumentar që përshkruan jetën dhe shkrimet e Aleksandrit. [7] Filmi titullohet "Lloyd Alexander". [8] Më 23 shtator 2014, për të shënuar pesëdhjetëvjetorin e serisë, Henry Holt botoi "Edicionin e 50 -të të Përvjetorit" të veçantë të Librit Tre . [9]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kronikat Prydain
 • The Book of Three (1964)
 • The Black Cauldron (1965),
 • The Castle of Llyr (1966)
 • Taran Wanderer (1967)
 • The High King (1968),
Plotësuese
 • Coll and His White Pig (1965),
 • The Truthful Harp (1967),
 • The Foundling and Other Tales of Prydain (1973,
Trilogjia Westmark
 • Westmark (1981) [3]
 • The Kestrel (1982)
 • Mbretëresha Lypëse (1984)
Seria Vesper Holly
 • Aventura Ilire (1986)
 • Aventura El Dorado (1987)
 • Aventura Drackenberg (1988)
 • Aventura Jedera (1989)
 • Aventura e Filadelfias (1990)
 • Aventura Xanadu (2005)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Attebery, Brian (1980). The fantasy tradition in American literature : from Irving to Le Guin. Bloomington: Indiana University Press. ISBN 0253356652. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bagnall, Norma (1990). "An American Hero in Welsh Fantasy: The Mabinogion, Alan Garner, and Lloyd Alexander". The New Welsh Review. 2 (4). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Crossley, Jared (Director) (2012). Lloyd Alexander (Motion picture). Provo, UT: Brigham Young University. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Filmer-Davies, Kath (1996). Fantasy fiction and Welsh myth: Tales of belonging. New York: St. Martin's Press. ISBN 0312159277. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ingram, Laura (1986). "Lloyd Alexander (30 January 1924-)". përmbledhur nga Estes, Glen E. (red.). American Writers for Children Since 1960: Fiction. Gale Literature: Dictionary of Literary Biography. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jacobs, James S.; Tunnell, Michael O. (1991). Lloyd Alexander: A Bio-Bibliography. New York: Greenwood Press. ISBN 0313265860. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Lloyd Alexander". Gale Literature: Contemporary Authors. Gale Literature Resource Center. 2007. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • May, Jill P. (1991). Lloyd Alexander. Boston: Twayne Publishers. ISBN 0805776222. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Oziewicz, Marek (2008). One Earth, One People: The Mythopoeic Fantasy Series of Ursula K. Le Guin, Lloyd Alexander, Madeline L'Engle and Orson Scott Card. McFarland &Company, Inc. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sullivan, C.W. (1989). Welsh Celtic Myth in Modern Fantasy. Greenwood Press. ISBN 0313249989. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Crossley 2012.
 2. ^ "National Book Awards – 1971". National Book Foundation (NBF). Retrieved 2012-02-22.
 3. ^ a b "National Book Awards – 1982". NBF. Retrieved 2012-02-22.
 4. ^ a b c Gale Literature 2007.
 5. ^ May, Jill P. (pranverë 1985). "Lloyd Alexander's Truthful Harp". Children's Literature Association Quarterly. 10 (1): 37–38. doi:10.1353/chq.0.0258. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ The Harold B. Lee Library to Celebrate the Opening of the Lloyd Alexander Collection (December 19, 2009). Brigham Young University. Retrieved 2010-02-27.
 7. ^ Lloyd Alexander Documentary Premieres at Harold B. Lee Library (October 15, 2012). Press Release. Retrieved 2014-06-09.
 8. ^ "Lloyd Alexander" at Internet Movie Database (October 19, 2012). IMDB. Retrieved 2014-06-09.
 9. ^ Maughan, Shannon (30 shtator 2014). "'The Book of Three' Marks 50 Years". Publishers Weekly. PWxyz. Marrë më 4 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)