Lluka Perone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lluka Perone, lindi në Purçill oce Ejaninë të Kalabrisë (vend afër Frasnitës së Kozencës) në vitin 1920 ishte poet dhe folklorist arbëresh edhe shkrimtar. Vdiq në vitin 1984.

Studioi për drejtësi dhe gjuhë frënge. Ishte mbledhës i pasionuar i pasurisë folkloristike. Botoi vëllimin me përralla të mbledhura në ngulimet arbëreshe “Novelistika italo-arbëreshe” si dhe vëllimet me poezi “Lule Shkëmbi”, “Hija e ariut”, etj.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Gjovalin Shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheutStub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.