Jump to content

Lolita Flores

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lolita Flores
U lind në
María Dolores González Flores

(1958-05-06) 6 maj 1958 (66 vjeç)
Madrid, Spanjë
ProfesioniKëngëtare, aktore
Bashkëshorti/jaGuillermo Furiase
FëmijëElena dhe Guillermo
Prind/ërLola Flores
Antonio González
Të afërmAntonio Flores (vëllai)
Rosario Flores (motra) Alba Flores (mbesa)

María Dolores González Flores (lindur më 6 maj 1958), e njohur më mirë si Lolita Flores, është një aktore dhe këngëtare spanjolle. Ajo është vajza e Lola Flores dhe Antonio González, motra e Antonio Flores dhe Rosario Flores. Ajo ishte e martuar me Guillermo Furiase dhe kishin dy fëmijë Elena dhe Guillermo.

Flores e filloi karrierën e saj në fillim të viteve 1970 dhe me publikimin e albumit Amor, amor (dhe një këngë me të njëjtin emër) në 1975 ajo arriti sukses në vendlindjen e saj, Spanjën, si dhe në vendet e Amerikës Latine. Këngët e saj "Sarandonga", "Lo voy a dividir", dhe "Si la vida son dos días" ndër të tjera, janë bërë pika kryesore në radion spanjolle.

Në vitin 2002, ajo fitoi një çmim Goya për aktoren më të mirë të re për interpretimin e saj në filmin Rencor. Flores është shfaqur gjithashtu në disa programe televizive si Directísimo dhe Hostal Royal Manzanares. Më 18 shkurt 2019 ajo mori Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes.[1]

Ajo është me prejardhje rome nga ana e babait të saj dhe identifikohet si cigane.

 • No notas que estoy temblando" (1975)
 • Amor, amor (1975)
 • Abrázame (1976)
 • Mi carta (1977)
 • Espérame (1978)
 • Seguir Soñando (1980)
 • Atrévete (1982)
 • Águila real (1983)
 • Para volver (1985)
 • Locura de amor (1987)
 • Madrugada (1990)
 • Con Sabor a Menta (1991)
 • Y La Vida Pasa (1994)
 • Quién lo va a detener (1995)
 • Atrasar el reloj (1997)
 • Lola, Lolita, Lola (2001)
 • Lola, Lolita, Dolores (2002)
 • Si la vida son 2 días (2004)
 • Y ahora Lola. Un regalo a mi madre (2005)
 • Sigue caminando (2007)
 • Paella Today! (2017)
 • "La princesa del polígono " (2007)
 • Fuerte Apache (2006)
 • Rencor (2002)
 1. ^ "Lolita recibe la Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes de manos de los reyes". Hearst Magazines International (në spanjisht). Hearst Magazines International. 18 shkurt 2019. Marrë më 18 shkurt 2019.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]