Jump to content

Elena Furiase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elena Furiase
Elena Furiase në Goya Awards më 2018
U lind në
Elena Dolores Furiase González

(1988-03-09) 9 mars 1988 (36 vjeç)
Madrid, Spanjë
KombësiaSpanjolle
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2002-sot
Gjatësia1.68 m (5 ft 6 in)
Bashkëshorti/ja
Gonzalo Sierra Martín-Garea
(m. invalid year)
Bashkëshort/ëtLeo de la Torre (2012-2013)
Javier Suárez (2013-2015)
Fëmijë1
Prind/ërGuillermo Furiase dhe Lolita Flores
Të afërm

Elena Dolores Furiase González (lindur më 9 mars 1988) është një aktore spanjolle.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elena Dolores Furiase González ka lindur më 9 mars 1988, në Madrid, Spanjë. Ajo është vajza e producentit, biznesmenit dhe përfaqësuesit argjentinas, Guillermo Furiase dhe e këngëtares dhe aktores spanjolle, Lolita Flores. Ajo ka një vëlla më të vogël të quajtur, Guillermo Antonio Furiase González. Ajo i përket një prej sagave më të njohura të artistëve në Spanjë, Los Flores.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 mars 2018, ajo konfirmoi përmes llogarisë së saj në Instagram se ajo dhe partneri i saj, Gonzalo Sierra Martín-Garea janë në pritje të fëmijës së tyre të parë. Më 12 tetor 2018, ajo solli në jetë fëmijën e parë të çiftit, një djalë, të cilin e quajtën Noah Sierra Furiase, i cili lindi në MadridSpanjës. Më 18 shtator 2021, ajo u martua me Gonzalo Sierra Martín-Garea në Dehesa de Monteenmedio në Vejer de la Frontera, Cádiz, Spanjë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elena luajti rolin e Vicky-t në serialin e famshëm të Antena 3, El Internado për tre vite.[2] Gjatë xhirimeve ajo pësoi një ndrydhje të qafës së mitrës pas një aksidenti me makinë . [3] Ajo fitoi çmimin Joven 2007 për aktoren më të mirë të vitit për këtë rol.[4] Në shtator 2008, u shfaq premierë në Teatro Amaya ( Madrid ), sezoni i dytë i "Forget the Drums" nga Ana Diosdado . Në shfaqjen e drejtuar nga Victor Conde, Elena përfshiu rolin e Fury (Alicia).

Më 14 nëntor 2008, u hap El libro de las aguas, me regji nga Antonio Gimenez-Rico.[5] Ai bazohet në librin me të njëjtin emër të Alejandro Lopez Andrada, dhe Elena luan Amalia.[6] Në fillim të vitit 2009 ajo mori pjesë në videoklipin "La Lola". Kënga i kushtohet gjyshes së tij, “La Faraona” .

Në maj të vitit 2009 ajo ishte figura e markës së këpucëve, “Coolway”.

Në gusht 2009, ajo mori pjesë në filmin Bad People.

Në nëntor 2009, ajo bëri kopertinën e revistës FHM në edicionin e saj spanjoll.

Në vitin 2013 ajo iu bashkua sezonit të tetë të Amar en tiempos revueltos.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazhi Regjisor Teatri
2002 Teatro fantástico Colombina Ainhoa Amestoy d'Ors
2004 Un beso para la bailarina verde o cómo perderse en el Thyssen Girasoles Ainhoa Amestoy d'Ors
2006 En alta mar Grande Ainhoa Amestoy d'Ors
2008-2009 Olvida los tambores Alicia Víctor Conde
2011 Dial M for Murder Margot Mary Wendice Víctor Conde

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazhi Kanali Shënime
2007-2010 El Internado Victoria "Vicky" Martínez González Antena 3 71 episodes
2012 Imperium Petra Antena 3 1 episode
2012 Sombras Aly Movistar+ 5 episodes
2013 Amar es para siempre Olga Lozano Antena 3 48 episodes
2015 Gym Tony Paula Cuatro 1 episode
2016 Cuéntame cómo pasó Gracia La 1 1 episode
2016 El ministerio del tiempo Micaela Amaya La 1 1 episode
2016-2017 ¿Qué fue de Jorge Sanz? Elena Movistar+ 2 episodes
2018 Centro médico Dr. Eva Soria La 1 62 episodes
2018 Arde Madrid Carmen Mateo Movistar+ 1 episode

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Personazhi Regjisor Shënime
2008 El libro de las aguas Amalia Antonio Giménez-Rico
2010 Cruzando el límite Sandra Xavi Giménez
2010 The Anguish Martina Jordi Mesa González
2010 Don Mendo Rock ¿La venganza? Jazmín José Luis García Sánchez
2011 Muchas vidas: El manejo del vidrio Chief Operating Officer Pilar Gutiérrez Short film
2012 Rotos Girl #1 Robert Pérez Toledo Short film
2012 Cuándo la luz roja se apague Sara Jerónimo Cantero Short film
2012 Síndromes, vol.1: Estocolmo Luna Sergio González Short film
2013 Diente por diente Julia Álvaro P. Soler Short film
2013 Un dios prohibido Trini Pablo Moreno
2014 Caracol Mother Román Reyes Short film
2014 Creo que te quiero Laura Lucía Forner Segarra Short film
2015 En camino Paula Angelo Khemlani Short film
2015 Yo no he sido Alba Ángel Ripalda Short film
2016 Luz de Soledad Magdalena Pablo Moreno
2016 Harvey Johnson Captain Carter Víctor López Muñoz
2016 Poveda Pepita Segovia Pablo Moreno
2016 Tu último día María Arturo García Zamudio Short film
2020 Rosalinda Celia Ramón Luque Cózar
2020 Vampus Horror Tales Marta Manuel Martínez Velasco

Programet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Programi Kanali Shënime
2008 Password Cuatro Guest
2014 Todo va bien Cuatro Collaborator
2015 En la tuya o en la mía La 1 Guest with Lolita Flores
2015 Telepasión española La 1 Guest
2015 Menuda noche Canal Sur Guest
2015 Top Chef Antena 3 Guest
2017 El gran reto musical La 1 Guest
2018 Viajeras con B Ten Host
2018 Your Face Sounds Familiar: Christmas Special Antena 3 Judge
2018 Dicho y hecho La 1 Participant
2018 Crush: la pasta te aplasta La 1 Participant
2018 Lazos de sangre La 1 Guest
2019 MasterChef Celebrity La 1 Participant
2019 Vuelta al cole Telemadrid Guest
2019 Gente maravillosa CMM TV Guest
2020 Adivina qué hago esta noche Cuatro Assistant
2020 Mi casa es la tuya Telecinco Guest
2020-2021 Como sapiens La 1 Collaborator
2021 Aquí la Tierra La 1 Collaborator

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Artisti Kënga
2009 Radio Macandé La Lola

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Velasco, B (11 qershor 2010). "Elena Furiase: "Me gustaría saber cantar pero no tengo talento"". La Razón (në spanjisht). Madrid. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më 19 qershor 2010.
  2. ^ Hernández, Nuria (1 qershor 2010). "Elena Furiase: "Me da pena que termine 'El internado', pero así tendré más libertad"" (në spanjisht). Madrid: Sharenet. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 19 qershor 2010. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
  3. ^ "Elena Furiase, de baja tras un accidente de coche". ¡Hola! (në spanjisht). 23 shtator 2008. Marrë më 7 shtator 2018.
  4. ^ "Elena Furiase, premiada por su papel en la serie 'El Internado'" (në spanjisht). 7 dhjetor 2007. Marrë më 16 dhjetor 2009. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
  5. ^ "El libro de las aguas" (në spanjisht). Hearst Magazines International. 14 nëntor 2008. Marrë më 7 shtator 2018. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
  6. ^ "El libro de las aguas" (PDF). Ministerio de Cultura (në spanjisht). 2008. Marrë më 7 shtator 2018.
  7. ^ OTR Press (9 nëntor 2012). "Elena Furiase se incorpora a la serie 'Amar en tiempos revueltos'". Diario de León (në spanjisht). Madrid. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2018. Marrë më 7 shtator 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]