Jump to content

Rosario Flores

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rosario Flores
Background information
Emri i lindjesRosario del Carmen González Flores
Lindi (1963-11-04) 4 nëntor 1963 (60 vjeç)
OrigjinaMadrid, Spanjë
ZhanretFree Jazz, Flamenco, Bossanova, Progressive Rock
Vitet aktik1992–sot
LabeliBMG Ariola

Rosario del Carmen González Flores[1] e njohur më mirë si Rosario Flores (e lindur më 4 nëntor 1963) është një këngëtare spanjolle dy herë fituese e çmimit Latin Grammy.

Ajo lindi në Madrid, Spanjë, si vajza e Antonio González ('El Pescaílla') dhe këngëtares së famshme Lola Flores. Ajo është motra e këngëtares Lolita Flores dhe kantautorit Antonio Flores. Ajo ka një vajzë me ish të dashurin e saj Carlos Orellana. Djali i saj i dytë, Pedro Antonio, lindi më 21 janar 2006, në të njëjtën ditë me gjyshen e tij Lola Flores. Rosario dhe Pedro Lazaga, partneri i saj dhe babai i djalit të saj të dytë, u takuan gjatë xhirimit të filmit të Pedro Almodóvar "Hable con ella" në 2001.

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Latine Grammy

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Latine Grammy jepen çdo vit nga Akademia Latine e Arteve dhe Shkencave të Regjistrimit në Shtetet e Bashkuara. Flores ka marrë dy çmime nga shtatë nominime.[2][3][4][5][6][7][8]

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2000 "Jugar a la Locura" Best Female Rock Vocal Performance Kandidat/e
2002 Muchas Flores Best Female Pop Vocal Album Fitues/e
2004 De Mil Colores Fitues/e
2006 Contigo Me Voy Kandidat/e
2008 Parte de Mi Kandidat/e
2010 Cuéntame Kandidat/e
2014 Rosario Best Contemporary Pop Vocal Album Kandidat/e
 • De Ley (1992)
 • Siento (1995)
 • Mucho Por Vivir (1996)
 • Jugar a la Locura (1999)
 • Muchas Flores (2001)
 • De Mil Colores (2004)
 • Contigo Me Voy (2006)
 • Parte de Mí (2008)
 • Cuéntame (2009; soundtrack for the 11th season of Spanish TV series Cuéntame cómo pasó)
 • Raskatriski (2011)
 • Rosario (2013)
 • Gloria a ti (2016)
 1. ^ "El Economista". Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2021. Marrë më 9 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "List of Nominees / Lista de nominados". Los Angeles Times (në anglisht). Tribune Company. 12 shtator 2000. fq. 2. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2012. Marrë më 30 tetor 2015.
 3. ^ Gallo, Phil (24 korrik 2002). "Vives, Cruz lead noms for Latin Grammys". Variety (në spanjisht). Penske Business Media. Marrë më 17 janar 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Lista de nominados al los Grammy Latinos" (në spanjisht). Terra Networks México. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2012. Marrë më 28 janar 2011.
 5. ^ Gurza, Agustin (26 shtator 2006). "For Shakira, success does translate well". Los Angeles Times (në anglisht). Tribune Company. fq. 4. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 24 janar 2013.
 6. ^ "9th Annual Latin Grammy Awards". Los Angeles Times (në anglisht). Tribune Company. 10 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2012. Marrë më 14 janar 2013.
 7. ^ "7th Annual Latin Grammy Winners List". Latin Grammy Awards (në anglisht). United States: Latin Academy of Recording Arts & Sciences. 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2010. Marrë më 5 tetor 2012.
 8. ^ Times Staff (20 nëntor 2014). "Latin Grammys 2014: Complete list of nominees and winners". Los Angeles Times (në anglisht). Tribune Company. Marrë më 22 prill 2015.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]