Jump to content

Louis Armstrong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis Armstrong

Louis Armstrong lindi më 4 gusht 1901New Orleans, Louisiana, ShBA; vdiq më 6 korrik 1971Corona, Queens, New York City, NY, ShBA. Ishte fibrafonist, baterist, pianist, kompozitor dhe drejtues orkestrash xhazi, me të cilat interpretonte edhe si këngëtar i suksesshëm këngët e pavdekshme: " "Air Mail Special" "Hems" "Ungi" etj.