Loznica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loznica
Лозница
Qytet
noform
Shkolla fillore Anta Bogicevic në Loznica
Vendndodhja
Loznica is located in Serbia
Loznica
Loznica

Koordinatat: 44°32′00″V 19°13′33″L / 44.53333°V 19.22583°L / 44.53333; 19.22583

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 612 km2
Popullsia 19.572 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 15300
Prefiksi (+381) 15
Targa LO
Koordinatat 44° 32′ 00″ Veri

19° 13′ 33″ Lindje

Faqja Zyrtare www.loznica.rs

Loznica (Serbisht: Лозница) është qytet në perëndim të Serbisë. Loznica ka pasur 19.572 banorë më 2011.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit rrjedh nga fjala "loza" që në gjuhën serbe domethënë verë. Nga origjina, emri i saj ishte Lozica që domethënë verë e vogël, por më vonë u bë Loznica.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loznica ndodhet në perëndim të Serbisë afër kufirit me Bosnjën dhe Hercegovinës. Qyteti ndodhet në lumin Drina.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabrika më e madhe në Loznicë është "HI Viskoza Loznica", i cili u themelua në vitin 1957 i cili ka mbi 10,000 puntorë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]