Jump to content

Lucas Neill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lucas Neill

Neill me Australinë në vitin 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLucas Edward Neill[1]
Datëlindja (1978-03-09) 9 mars 1978 (46 vjeç)
VendlindjaSydney, Australi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1991–1993Manly United
1994–1995AIS
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1995–2001Millwall152(13)
2001–2007Blackburn Rovers188(5)
2007–2009West Ham United79(1)
2009–2010Everton12(0)
2010–2011Galatasaray39(1)
2011–2012Al Jazira19(3)
2012–2013Al Wasl4(0)
2013Sydney FC3(0)
2013Omiya Ardija9(0)
2014Watford1(0)
2014Doncaster Rovers (huazim)4(0)
Gjithsej510(23)
Karriera ndërkombëtare
1996–1997Australia U208(3)
1999–2000Australia U2313(0)
1996–2013Australia96(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Neill Lukas (* 9 mars 1978Sydney) është një futbollist nga Australia.

Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një të riu Neill luajtur në Australian Institute of SportiveCanberra. Në 1995, ai u bë Millwall FCAngli. Nga viti 2001, ai u transferua në Blackburn Rovers. Australianët e luajtur në pozitën e drejtë mbrojtës. Ai u zhvendos në janar 2007 të West Ham United dhe ulur menjëherë si një lojtar i mirë. Ai nuk është vetëm lojë e krijuesit e zinxhirit por edhe mbrojtëse kapitenin e klub West Ham United.

Neill luajtur 41 herë për kombëtaren ë Australis.

Stacione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1-herë fituese e Kupës Anglis 2002 me Blackburn Rovers

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lucas Edward Neill" (në turqisht). Federata Turke e Futbollit. Marrë më 3 tetor 2019.