Lucija Garuta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Letonisë

Lūcija Garūta (lindi më 14 Maj 1902, Riga, Perandoria Ruse - vdiq më 15 Shkurt 1977, Riga, SSR Letoneze ) [1] ishte një pianiste, poete dhe kompozitore Letoneze . [2]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucija Garuta lindi në Riga. Nga viti 1919 deri në vitin 1925, ajo studioi në Konservatorin Letonez me profesorin Jazeps Vitols piano dhe të tjerë përfshirë Jānis Mediņš, Jekabs Mediņs dhe Jekabs Karkliņs. Gjatë studimeve të saj, ajo ishte pianiste përsëritëse në Operan Kombëtare Letoneze .

Pas diplomimit, ajo punoi në Radion Riga nga 1925 deri më 1926. Më 1926 ajo mori një poziciconin e mësueses duke mësuar teorinë e muzikës dhe pianon në Shkollën e Muzikës Jazepa Mediņa. Në vitin 1926 ajo vazhdoi studimet e saj me Alfred Cortot, Isidor Philipp dhe Paul Le Flem, dhe më 1928 studioi kompozim me Paul Dukas në Paris Ecole Normale de Musique . Më 1926 ajo bëri debutimin e saj në Paris, dhe më pas u aktivizua si kompozitor, duke mbajtur koncerte me këngëtarët Milda Brehmane-Štengele, Adolfs Kaktiņs dhe Mariss Vētra, violinistin Rudolfs Miķelsons dhe celulistin Atis Teihmanis. Në 1939 ajo shërbeu në bordin e drejtorëve të shoqatës së promovimit të muzikës Letoneze. Në vitet 1920 dhe 1930, Lucija Garua ishte një nga pianistet më aktive si soliste, ashtu edhe si shoqëruese, duke interpretuar në Riga dhe në të gjithë Letoninë. Në përgjithësi, Garuta performoi me më shumë se 100 këngë në koncerte muzikore dhome.

Më 1940 Garuta mori pozicionin e mësueses për kompozimin dhe teorinë muzikore në Konservatorin Letonez, ku u zgjodh profesoresh në 1960. Sëmundja i dha fund karrierës së saj të kryer, por ajo vazhdoi të jepte mësime. Lucija Garuta vdiq në 1977 dhe u varros në Varrezat 1 të pyllit të Rigës .

Zot, toka jote po digjet![Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e Garuta-s në 1943 Dievs, Tava zeme deg! ( Zot, toka juaj po digjet! ) Është pjesë e Kanunit Kulturor Letonez në muzikë, i njohur si një nga pjesët më të rëndësishme muzikore Letoneze të të gjitha kohërave. [3] Një kasetë e premierës së saj më 15 Mars 1944 gjatë Luftës së Dytë Botërore kapi tingujt e betejës jashtë Riga Dom . [4] Tekstet janë shkruar nga Andrejs Eglītis për një konkurs me temë "Lutja Letoneze ndaj Zotit". Premiera paraqiti koret masive të realizuara nga Teodors Reiters ndërsa kompozitori luajti organin e tubit të Katedrales Riga . Kantata u ndalua nën ndikimin sovjetik të Letonisë dhe u ringjall në 1990 në Festivalin e 20-të të Këngës Letoneze me mbi dhjetë mijë këngëtarë. [5] [6]

Punimet e saj janë regjistruar dhe lëshuar në media, përfshirë:

  • Këngët patriotike Letoneze, CD Audio (18 maj 1999), Regjistrim Riga, ASIN: B00000J8QK
  • Dievs, Zot, toka jote po digjet! (1 janar 2003) Grupi i Records Baltik, ASIN: B000QZX3VM

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rožkalne, Anita; LU literatūras; folkloras un mākslas institūts (2003). Latviešu rakstniecība biogrāfijās (në letonisht). Riga: Zinātne. ISBN 9984-698-48-3. OCLC 54799673.
  2. ^ "The ten most important musical works of Latvia's centenary". eng.lsm.lv. 1 gusht 2018. Marrë më 31 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Lūcija Garūta. "Dievs, Tava zeme deg!" Cantata for tenor, baritone, choir, and organ (1943)". Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2014. Marrë më 29 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Strimple, Nick (2005). Choral Music in the Twentieth Century. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Latvian Patriotic Cantatas". Marrë më 13 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "L. Garūtas kantāte Dievs, Tava zeme deg! Sākuma tēma". Letonika.lv (në letonisht). Tilde. Marrë më 15 nëntor 2016.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]