Lufta e Dytë e Nagorno-Karabakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vektorizimi i zonave të konfliktit.

Lufta e Dytë e Nagorno-Karabakh ishte një konflikt i armatosur në vitin 2020 që u zhvillua në rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakh dhe territoret përreth. Ishte një përshkallëzim i madh i një konflikti të pazgjidhur mbi rajonin, duke përfshirë Azerbajxhanin, Armeninë dhe shtetin e vetëshpallur separatist armen të Artsakhut. Lufta zgjati për 44 ditë dhe rezultoi në fitoren e Azerbajxhanit, me disfatën që ndezi protestat antiqeveritare në Armeni. Përleshjet e pasluftës vazhduan në rajon, duke përfshirë përplasjet thelbësore në vitin 2022.

Luftimet filluan në mëngjesin e 27 shtatorit, me një ofensivë të Azerbajxhanit përgjatë vijës së kontaktit të vendosur pas Luftës së Parë të Nagorno-Karabakut (1988–1994). Përleshjet ishin veçanërisht intensive në rrethet më pak malore të Nagorno-Karabakut jugor. Turqia i dha mbështetje ushtarake Azerbajxhanit.

Lufta u shënua nga vendosja e dronëve, sensorëve, sulmeve të artilerisë së rëndë dhe raketave me rreze të gjatë, si dhe nga propaganda shtetërore dhe përdorimi i llogarive zyrtare të mediave sociale në luftën e informacionit në internet. Në veçanti, përdorimi i gjerë i Azerbajxhanit i dronëve u pa si vendimtar në përcaktimin e rezultatit të konfliktit. Shumë vende dhe Kombet e Bashkuara dënuan me forcë luftimet dhe u bënë thirrje të dyja palëve që të de-përshkallëzojnë tensionet dhe të rifillojnë negociatat kuptimplota. Tre armëpushime të ndërmjetësuara nga Rusia, Franca dhe Shtetet e Bashkuara nuk arritën të ndalonin konfliktin.

Pas kapjes së Shushës, qyteti i dytë më i madh në Nagorno-Karabakh, u nënshkrua një marrëveshje armëpushimi, duke i dhënë fund të gjitha armiqësive në zonë nga 10 nëntori 2020. Marrëveshja e armëpushimit e nënshkruar në fund të luftës rezultoi në një ndryshim të madh në lidhje me kontrollin e territoreve në Nagorno-Karabakh dhe zonave përreth tij. Përafërsisht 2,000 ushtarë rusë janë vendosur si forca paqeruajtëse përgjatë korridorit Lachin që lidh Armeninë dhe Nagorno-Karabakun, me një mandat prej të paktën pesë vjeçar. Pas përfundimit të luftës, një numër i pakonfirmuar i të burgosurve armenë të luftës ishin robër në Azerbajxhan, me raporte për keqtrajtim dhe akuza të ngritura kundër tyre, duke çuar në një çështje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]