Jump to content

Lufta jokonvencionale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Lufta jokonvencionale përkufizohet gjerësisht si "operacione ushtarake dhe kuazi-ushtarake të ndryshme nga lufta konvencionale"[1] dhe mund të përdorë forca ose veprime të fshehta si përmbysja, sabotimi, spiunazhi, biolufta, sanksionet, propaganda ose lufta guerile. Kjo zakonisht bëhet për të shmangur përshkallëzimin në luftë konvencionale, si dhe në konventa ndërkombëtare.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nagao, Yuichiro (2001). "Unconventional Warfare: A Historical Perspective" (PDF). National Institute for Defense Studies. Ministry of Defense. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 gusht 2022. Marrë më 18 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fowler, Mike (4 nëntor 2019). "The Rise of the Present Unconventional Character of Warfare". The Strategy Bridge. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2019. Marrë më 18 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)