Lufta mesjetare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Crécy (1346) midis anglezëve dhe francezëve në luftën njëqind vjeçare.

Lufta mesjetare është lufta e mesjetës. Përparimet teknologjike, kulturore dhe shoqërore kishin detyruar një transformim të ashpër të karakterit të luftës nga antikiteti, duke ndryshuar taktikat ushtarake dhe rolin e kalorësisë dhe artilerisë (shih historinë ushtarake). Për sa i përket fortifikimit, mesjeta pa shfaqjen e kështjellësEvropë, e cila më pas u përhap në Tokën e Shenjtë (Izraeli dhe Palestina e sotme).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]