Jump to content

Luis Bunuel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statujë e Bunuel, në Kalanda .

Luis Bunuel (spanjisht: Luis Buñuel Portolés) (Kalanda, 22 shkurt 1900 - Qyteti i Meksikës, 29 korrik 1983) ishte një regjizor, skenarist dhe produktor kinemaje nga Spanja.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografia e skenaristit dhe regjisorit të ardhshëm filloi në vitin 1900 në fshatin Kalanda. Luis lindi më 22 shkurt në familjen e një sipërmarrësi. Luis ishte më i madhi nga shtatë fëmijët. Pas lindjes së fëmijës së tyre të parë, prindërit u transferuan në Zaragoza.

Djali studioi në një shkollë jezuit, pastaj hyri në universitetin në Madrid. U bë mik me Salvador Dali. Në vitin 1925 maturanti u nis për në Paris. Louis filloi të punonte si sekretar. Gjatë një udhëtimi në Amsterdam, i riu vuri në skenë operën e De Falla "Balaganchik i Master Pedro".

Në 1926 Bunuel filloi studimet në shkollën e filmit të Jean Epstein. Louis e ndihmoi atë si regjisor në Mopra dhe Rënia e Shtëpisë së Usher. Së shpejti, artikujt e kineastit aspirues filluan të botoheshin në gazetat e Parisit dhe Madridit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Luis Buñuel: Biografi, Krijimtari, Karrierë Dhe Jetë Personale". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)