Lynn Conway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lynn Conway në korrik 2006

Lynn Ann Conway (lindur në 2 janar 1938)[1][2] është një shkencëtare kompjuterike, inxhiniere elektrike, shpikëse dhe aktiviste transgjinore.[3]

Conway njihet për një sërë arritjesh në dizajnin VLSI, duke u shndërruar në pionere të një industrie të tërë dizajni në elektronikë. Ajo ka punuar në International Business Machines Corporation (IBM) gjatë viteve 60’ dhe mori kreditet e shpikjes së trajtimit të përgjithësuar mbi udhëzimet dinamike, një udhëzues i përdorur nga shumica e procesorëve të kompjuterëve modernë për të përmirësuar performancën e tyre.[4][5][6][7][8][9][10]

Edukimi dhe fillimet në jetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Conway u rrit në Nju-Jork. E vogël ajo konsiderohej si një person i turpshëm. Ajo e kuptoi që në moshë të njomë se i përkiste një identiteti gjinor të përkundërt me seksin që i ishte caktuar në fëmijëri. Conway kultivoi një pasion për astronominë si dhe ishte nxënëse e shkëlqyer në matematikë dhe shkencë gjatë gjimnazit. Conway u regjistrua në Universitetin e Teknologjisë në Masaçusets në 1955, duke marrë nota të larta por iu desh të ndërpriste studimet pas një tentative të dështuar të tranzicionit gjinor në 1957-58. Pasi punoi për dhjetëra vite si teknike elektronike, Conway iu kthye edukimit në Universitetin e Kolumbisë në Fakultetin e Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara midis viteve 1962 dhe 1963.

Tranzicioni gjinor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mësoi për kërkimin inovator të Harry Benjamin në trajtimin e transseksualëve[11] dhe pasi mësoi se kirurgjia e ndryshimit të seksit mund të realizohej, Conway kërkoi ndihmë dhe u bë pacientja e Benjamin. Pas vitesh depresioni për shkak të fizikut të saj, Conway kontaktoi Benjamin me të cilin ra dakort për të nisur konsultat dhe trajtimin hormonal. Nën përkujdesjen e Benjamin-it, Conway nisi tranzicionin gjinor.[12]

Njëkohësisht Conway duhet të jetonte në shoqëri nën rolin e një djali. Ajo ishte e martuar me një grua si dhe kishte dy fëmijë me të. Sipas legjislacionit të atëhershëm, pas tranzicionit gjinor asaj i hiqej e drejta për përkujdesjen e fëmijëve.

Edhe pse kishte shpresuar se do të lejohej të realizonte tranzicionin gjinor në punë, komapnia ku ajo punonte e pushoi Conway në 1968 pasi iu tregoi atyre për tranzicionin gjinor[13] që kishte realizuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Lee, John A. N. (1995). International Biographical Dictionary of Computer Pioneers. Taylor & Francis. ISBN 1-884964-47-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Computer Pioneers - Lynn Conway". IEEE. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2014. Marrë më 10 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "21 Transgender People Who Influenced American Culture". Time Magazine. 29 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Embracing Diversity – HP employees in Fort Collins, Colorado, welcome Dr. Lynn Conway", hpNOW, February 8, 2001.
 5. ^ "Lynn Conway: 2009 Computer Pioneer Award Recipient" Arkivuar 3 janar 2015 tek Wayback Machine, IEEE Computer Society, January 20, 2010.
 6. ^ "Computer Society Names Computer Pioneers" Arkivuar 6 tetor 2014 tek Wayback Machine, IEEE Computer Society, January 20, 2010.
 7. ^ "IEEE Computer Society Video: Lynn Conway receives 2009 IEEE Computer Society Computer Pioneer Award"YouTube, July 30, 2010.
 8. ^ "Event: IBM ACS System: A Pioneering Supercomputer Project of the 1960s", Computer History Museum, February 18, 2010.
 9. ^ "Computer History Museum Events: IBM ACS System: A Pioneering Supercomputer Project of the 1960s" Arkivuar 28 shtator 2012 tek Wayback Machine, Computer History Museum, February 18, 2010.
 10. ^ "Historical Reflections: IBM's Single-Processor Supercomputer Efforts - Insights on the pioneering IBM Stretch and ACS projects" by M. Smotherman and D. Spicer, Communications of the ACM, Vol. 53, No. 12, December 2010, pp. 28-30.
 11. ^ Benjamin, Harry (1966). The Transsexual Phenomenon. Julian Press. ISBN 9780446824262. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Hiltzik, Michael A. (2000-11-19.) "Through the Gender Labyrinth." Arkivuar 15 tetor 2012 tek Wayback Machine. Los Angeles Times, Los Angeles Times Magazine, page 1. (Free reprint. Retrieved on 2007-09-19.)
 13. ^ Conway, Lynn (2012). "Reminiscences of the VLSI revolution: How a series of failures triggered a paradigm shift in digital design" (PDF). IEEE Solid-State Circuits Magazine. IEEE. 4 (4): 8–31. doi:10.1109/MSSC.2012.2215752. ISSN 1943-0582. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)