Müge Anlı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Müge Anlı Yüzbaşıoğlu (lindur më 19 dhjetor 1973) është një prezantuese dhe gazetare televizive turke.[1] [2] [3] [4]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas prezantimit të programit të revistës së lajmeve Dobra Dobra, ajo filloi programin e saj të diskutimit, Müge Anlı ile Tatlı Sert, në ATV . Në program mirëpriten njerëzit që kërkojnë të afërmit e tyre të humbur dhe diskutohen çështje të tilla si vrasjet e pazbardhura dhe viktimat e humbura që nuk mund të gjenden.[5]

Anlı është me prejardhje shqiptare.[6] Midis viteve 1999 dhe 2008, ajo ishte e martuar me gazetarin Burhan Akdağ. [7] Së bashku kanë një vajzë. Në qershor 2022, Anlı u martua me menaxherin e Degës së Sigurisë Publike të Policisë së Stambollit, Şinasi Yüzbaşıoğlu.[8]

Programet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programe televizive
Viti Titulli Roli Shënime
Producent Prezentues
2006–2008 Dobra Dobra Po
2008–tani Tatlı Sert Po Po
2010–2011 Mektubunuz Var Po Po
2019 Güven Bana Po

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Rezultati
2016 43rd Golden Butterfly Awards Best Female TV Presenter Fitues/e
2018 45th Golden Butterfly Awards Best Female TV Presenter[9] Fitues/e
2019 46th Golden Butterfly Awards Best Female TV Presenter[10] Fitues/e
2021 47th Golden Butterfly Awards Best Female TV Presenter Fitues/e

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Müge Anlı Kimdir". Arkivuar nga origjinali më 2017-04-19. Marrë më 2019-01-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Müge Anlı kimdir?". Mugeanli.tv. Marrë më 12 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Müge Anlı Kimdir ? - Müge Anlı Hayatı ve Biyografisi". Haberler.com. Marrë më 12 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Müge Anlı kimdir? - GAZETE VATAN". Gazetevatan.com. Marrë më 12 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "38 yıllık hasret bitti". Takvim. 25 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2016. Marrë më 13 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Müge Anli". Nereli.org. Marrë më 17 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Müge Anlı boşandı". HaberAktuel.com. 9 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Müge Anlı ve Şinasi Yüzbaşıoğlu evlendi". Posta (në turqisht). Marrë më 26 qershor 2022.
  9. ^ "45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu". Hürriyet. 9 dhjetor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "46. Pantene Altın Kelebek 2020 Ödüllerini kazanan isimler". Mynet. 5 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)