Maître Gims

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maître Gims
Maître Gims Cannes 2016 2.jpg
Gims në Festivalin e Filmit në Kanë 2016
Informacione
Lindja6 maj 1986
Kinshasa, RD e Kongos
Zhanri
Profesion(e)
 • Këngëtar
 • reper
LabelTF1 Musique, Play Two
Instrument(e)vokal
Vite aktiv2002-present
Bashkëpunim(e) meSexion d'Assaut, 3e Prototype
Webfaqja
www.maitregims.com

Gandhi Djuna (shqiptimi frëngjisht: [gɑ̃di dʒuna], lindi më 6 maj 1986), i njohur si Maître Gims ([mɛtʁ ɡims]) ose shkurt Gims, është reper dhe këngëtar kongolez[1]. Ai u rrit në Francë dhe tashmë jeton në Francë dhe Maroku. Ai është ish-anëtar i grupit hip hop Sexion d'Assaut, dhe lansoi albumin e parë label, Subliminal, më 2013. Albumi u shit mbi 1.000.000 kopje në Francë dhe arriti në vendin e dytë në toplistën franceze. Dy albume tjera të tij arritën në vendin e parë në Francë dhe arriti në top 40 në vende të ndryshme evropiane, përfshirë Danimarkën, Italinë dhe Zvicrën. Ai kryesoi në toplistën franceze katër herë. Kënga e tij "La même" u bë më e luajtura në Francë më 2018 dhe bëri Gims të bëhet artisti më i luajtur në radio dhe televizione franceze në të njëjtin vit.[2]

Në vitin 2018, ai ishte artisti i 7-të më i luajtur në mbarë botën në Deezer.[3] Gjatë karrierës së tij, ai ka punuar me disa artistë ndërkombëtar si Sia Furler, Pitbull, Lil Wayne, Stromae dhe të tjerë.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djuna filloi karrierën e tij muzikore kur ishte në shkollën e mesme e ulët, duke bashkëpunuar me Sexion d'Assaut.

Ai regjistroi track e tij të parë me Sexion d'Assaut "Coup 2 Pression" dhe punoi me JR në projektin Prototip 3015 duo. Ai vendosi të shtonte Maître në emrin e tij Gims dhe gjithashtu përdori pseudonimin "le Fléau". Ai gjithashtu ka punuar në një numër lëshimesh të pavarura, dhe një mixtape La Terre du Milieu si pjesë e Prototipit 3e pasi mori Dawala si menaxher. Në vitin 2007, ai gjithashtu ka punuar si producent, ka shkruar pjesë instrumentale dhe ka liruar maxi Pou ceux qui dorment les yeux ouverts ("Për ata që flenë me sy të hapur"). Në maxi ishin këngë me Sexion d'Assaut, reperi Koma (nga Scred Connexion) dhe një këngëtare Carole. Duke vazhduar të regjistrojë këngë me Sexion d'Assaut në dy betejat Inch'All Star, ai u bë një stilist i lirë i njohur francez. Ai gjithashtu mori pjesë me 3e Prototype në një album të ri rrugësh të quajtur Le Renouveau ("Rilindja"). Në vitin 2011, Maître Gims lëshoi ​​një bashkëpunim me babanë e tij Djuna Djanana në një album të ri të Djananës dhe në vitin 2012 ishte artisti për një libër komik të quajtur Au cœur du vortex ("Në zemër të vorbullës").

Maître Gims promovoi rëndë lirimin e albumit të tij të vitit 2013, Subliminal më 20 Maj 2013, siç njoftoi me videon “Mirësevini Wa Pjesa 4: La Consécration”. Ai gjithashtu lëshoi ​​një seri prej 6 lëshimeve të njëpasnjëshme, përfshirë materiale të papublikuara të quajtura Ceci n'est pas un Clip. Më 1 mars 2013, Maître Gims lëshoi ​​"Meurtre par strangulation" (M.P.S.) si një paralajmërim i parë nga albumi Subliminal. Më 15 mars 2013, vetëm dy javë më vonë, ai lëshoi ​​një këngë të dytë nga albumi "J'me tire", që kryesonte toplistën franceze të SNEP. Subliminal ishte një sukses i madh tregtar dhe e bëri atë në numrin 2 në tabelën e albumeve franceze dhe numrin 1 më toplistën franceze belge. Më 2 dhjetor 2013, një edicion i ri me titull La face cachée u lirua nga Wati B dhe Jive Records, që përmban 6 këngë shtesë përveç 18 këngë në lirimin origjinal Subliminal. Ai gjithashtu ka filluar etiketën e vet rekord, MMC (Monstre Marin Corporation).

Maître Gims lëshoi ​​albumin e tij të dytë, Mon coeur avait raison më 28 gusht 2015. Albumi është i ndarë në Pilule bleue (15 këngë) dhe Pilule rouge (11 këngë). Albumi arriti numrin një në SNEP në Francë dhe në Belgjikë Ultratop. Kënga Est-ce que tu m'aimes? arriti numrin një në Itali FIMI dhe numrin 3 në Francë SNEP dhe ishte një hit popullor në disa vende evropiane pas lirimit të tij.

Më 23 mars 2018, Maître Gims lëshoi ​​albumin e tij të tretë, La Ceinture Noire. Albumi përfshin gjithsej prej 40 këngë, duke përfshirë këngë si një remix të këngës popullore armene Mi Gna me DJ Armen Super Sako dhe Hayko, "Corazón" me rapper amerikan Lil Wayne, "Loup Garou" duke shfaqur reperin francez Sofiane dhe “La Memo” me këngëtarin francez Vianney. Albumi arriti # 1 në SNEP në listat franceze për njëmbëdhjetë javë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maître Gims lindi në një familje muzikore. Babai i tij Djanana Djuna ishte vokalistë i bandës së Papa Wemba. Vëllai i tij Dadju është këngëtar dhe reper francezë. Gims është i martuar dhe baba i katër fëmijëve.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet solo

 • Subliminal (2013)
 • Mon cœur avait raison (2015)
 • Ceinture noire (2018)
 • Transcendance (2019)

Shfaqje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2002
2003
 • Coup 2 pression - Sexion d'Assaut
 • États des lieux - Lefa feat. Maître Gims
 • Frères de rue - Sexion d'Assaut
2004
 • Mieux vaux allumer une bougie - Sexion d'Assaut
 • Ne m'engraine pas - Sexion d'Assaut
 • Le procès - Sexion d'Assaut
 • Maquette 2004/A Quel Coup ? - Maître Gims feat. Black M
 • Ligue des chiens - Sexion d'Assaut
2005
 • Enfant de ma génération - Rmak feat. Maître Gims et DesDes
 • Aujourd'hui mon pote - Rmak feat. Maître Gims
 • Le Coup final - Bakry & Black Mesrimes feat. AD, Haplokia, Maître Gims et Anraye
 • Pas d'thème - Maître Gims feat. A.D
 • Le ghetto s'exprime - Sexion d'Assaut
 • Manque de pot - Sexion d'Assaut feat. H Magnum
 • On fera du Bruit - Sexion d'Assaut
 • Nid de guêpes - Sexion d'Assaut feat. R.I.M
 • Stampa:9e arrive - Maître Gims
 • Kiff le comor - Maître Gims
2006
 • Ghetto Girls - Kizito feat. Maître Gims
 • Spectre du débit - Sexion d'Assaut
 • Le temps est glacial Maître Gims feat. Balistik
 • Faim de rap - Sexion d'Assaut feat. Tonton Skol
 • Le renouveau - Sexion d'Assaut feat. U2F
2007
 • Oh mais vous aussi - Maître Gims
 • Les Tocs - Maître Gims
 • La technique interdite - Maître Gims
 • Glock - Maître Gims
2008
 • Trop de fierté - FM-Crew feat. Black M & Maître Gims
 • Normal - Dry feat. Sexion d'Assaut
 • Yougatavibe - Mister You feat. Maître Gims
 • Ptit son d'été - Sexion d'Assaut
 • À 30 % - Maître Gims
 • 9.1/7.5 reste doux - Grödash feat. Smoker, Test et Maître Gims
2009
 • Tout et rien - Maître Gims
 • D'après vous - Mister You feat. JR O Chrom et Maître Gims
 • L'effet papillon - Youssoupha feat. Maître Gims
 • Wati bonhomme - Dry feat. Sexion d'Assaut
 • Fidèle au poste - Dry
 • Criminel - Dry
 • Paris de loin - H Magnum feat. Sexion d'Assaut
2010
 • Ça marche en équipe - H Magnum feat. Sexion d'Assaut
 • Hello Good Morning (Remix) - Diddy & Dirty Money feat. Sexion d'Assaut
2011
 • Raggamuffin (Remix) - Selah Sue feat. Sexion d'Assaut
 • Blood Diamondz - Sniper feat. Sexion d'Assaut
 • Donnez-nous de la funk - DJ Abdel feat. Wati B
 • Pas de nouvelle, bonne nouvelle - DJ Abdel feat. Maître Gims et Black M
 • Excellent - H Magnum feat. Sexion d'Assaut
 • Sahbi - DJ Kore feat. Sexion d'Assaut, Raï'n'B
2012
 • Mon défaut - Dry feat. Sexion d'Assaut
 • Cagoulé - Dry
 • Ma mélodie - Dry feat. Maître Gims
 • Coucou - Colonel Reyel
 • Fin de Dream - H Magnum feat. Maître Gims
 • J'ai les crocs - H Magnum feat. Maître Gims
 • Kim Jong Il - H Magnum feat. Maître Gims
2013
 • Bavon - Maître Gims feat. Charly Bell
 • Le retour de E.T. - Maître Gims, sur Les chroniques du Wati Boss
 • J'ai tout donné - Dry feat. Ferre, (produit par Maître Gims & Renaud Rebillaud)
 • Hasta La Vista - L'Institut feat. Maître Gims
 • Ville fantôme - L'Institut feat. Sexion d'Assaut
 • Sortez vos bloc-notes - Lefa feat. Maître Gims
 • Au top - The Mess (écrit par Maître Gims)
 • AVF - Stromae feat. Orelsan et Maître Gims
 • Afrikan Money Remix - Psy 4 de la Rime feat. Sexion d'Assaut
 • Le choix - Dry feat. Maître Gims
 • Nouvelle ère - Dry feat. Maître Gims
 • Longueur d'avance - Booba feat. Maître Gims
2014
 • Pour commencer - Marin Monster feat. Maître Gims
 • Prie pour moi - Maska feat. Maître Gims
 • Du swagg - DJ Kayz feat. H Magnum et Maître Gims
 • Kiss & Love - Sidaction
 • J'aimerais te dire (Remix) - Vitaa feat. Maître Gims
 • À contre sens - Shaniz feat. Maître Gims
 • Laisse-moi te dire - Mac Tyer feat. Maître Gims
 • Dans son sac - Alonzo feat. Maître Gims
2015
 • Mal aimé - Jul feat. Maître Gims
 • Au cœur de Lutèce - Hayce Lemsi feat. Maître Gims
 • Ça va aller - DJ Arafat feat. Maître Gims
 • Petit jaloux - Lacrim feat. Maître Gims
2016
 • Pourquoi tu m'en veux ? - H Magnum feat. Maître Gims
 • Reste branché - Lefa feat. Sexion d'Assaut
 • Un sourire - The Shin Sekaï feat. Maître Gims
 • Ma beauté - Maître Gims (pour la BO de Camping 3)
 • Kill Bill - JR O Chrome & Doomams feat. Maître Gims (sur l'EP Vendetta)
 • On s'y fait - Lynda feat. Maître Gims
 • Sapés comme jamais Remix - Maître Gims feat. Gradur, Alonzo, KeBlack & Awa Imani
 • Fighting For 2 - Roya feat. Maître Gims
2017
 • Tu la regardes - John Mamann feat. Maître Gims
 • Christophe - Orelsan feat. Maître Gims
 • Par amour - Dadju feat. Maître Gims
 • Ma fierté - Dadju feat. Alonzo & Maître Gims
2018
 • Arafricain - Sofiane feat. Maître Gims
 • Guérilla (Remix) - Soolking feat. Sofiane & Maître Gims
 • Ma chérie - Jul feat. Maître Gims
 • Gotta Get Back My Baby - Sting & Shaggy feat. Maître Gims
 • Bella Ciao - Naestro feat. Vitaa, Slimane, Dadju & Maître Gims

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Maître Gims n'a pas la nationalité française". Mediapart. 17 mars 2013. Marrë më 2018-02-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "La même" de Maître Gims et Vianney, chanson la plus diffusée en 2018
 3. ^ J Balvin Is Deezer's Top Artist Worldwide of 2018
 4. ^ 7 French Pop Artists You Need To Start Listening To