Stromae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Paul Van Haver (i lindur me 12 Mars 1985 neBruksel),i njohur ndryshe me nofken skenike Stromae , eshte kengetar-tekstshkrues. Ai e ka vendosur veten ne dy zhanre te muzikes Hip hop music|hip hop dhe electronic music. Stromae u be i njohur per publikun me kengen "Alors on danse", e cila theu rekorde ne shume vende te Europes.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stromae ka lindur ne Bruksel babai i tij ishte nga Rwanda nderesa nena e tij ishte nga Belgjika .[1] Babai i tij i kishte munguar me se shumti gjate femijerise se tij pasi qe eshte vrare ne gjenocidin e Tuts-it[1] ne vitin 1994.Ne moshen njembedhjete vjeçare Stromae kishte treguar interes per muziken dhe mori pjese ne Académie musicale de Jette,ku aty studioi per histori te muzikes si dhe mesoi per te luajtur bateri.Kjo ishte pervoja e tij e pare ne lidhje me muziken.

Karriera Muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2000–2007: Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 2000 ai u shfaq ne skene si nje reper i quajtur Opmaestro ku me vone ndryshoi emrin e tij skenik "Stromae"(ku inversi i kesaj fjale i bie "Maestro"). Ne moshen 18 vjeçare ,ai themeloi nje grup rep i quajtur "Suspicion" se bashku me reperin "J.E.D.I." ne Eichof.Ata se bashku krijuan kenge si dhe video klipin e kenges "Faut que t'arrête le Rap..." edhe pse me vone "J.E.D.I." vendosi te largohet nga dueti i repereve. Për të financuar shkollimin e tij privat në shkollë, Van Haver ka punuar me kohë të pjesshme në industrinë e mikpritjes, por performanca e tij e shkollës nuk ishte deri në nivel te kenaqshem.

2007–2008: Debutimi EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë studimit të tij në shkollën e filmit të Brukselit, Stromae vendosi në vitin 2007 që të koncentrohen plotësisht në karrierën e tij muzikore. Kjo rezultoi në debutimin e-PE "Juste un cerveau, un flow, un fond et un mic…" të tij. Në vitin 2008 ai nënshkroi një marrëveshje 4-vjeçare me shtepite diskografike "Because Music" dhe "Kilomaître".

2009–2012: Suksesi Nderkombetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009 Stromae ka punuar si trajner i ri në stacionin muzikor radio NRJ në Bruksel. Vincent Verbelen, Menaxher muzikor, ishte i impresionuar nga talenti i "Stroma-es" ne kengen e tij te pare 'alors on Danse' dhe vendosi ta leshoje ate per here te pare ne NRJ.Përgjigja nga dëgjuesit (duke përfshirë personalitete me ndikim duke filluar nga Anna Wintour dhe Jean-Claude Van Damme, me presidentin francez pastaj Nicolas Sarkozy) ishte një entuziazëm ekstrem dhe Stromae erdhi për publikun e gjerë në vëmendje. Në disa javë nga ajo pikë, shitjet e këngës se tij ishin klasifikuar te parat në Belgjikë.

Vertigo Records, nga labeli Mercury Records në France (Universal Music Group)nënshkruan atë për një marrëveshje të licencimit për të gjithë botën shpejt pas kësaj. Deri në maj 2010 e Alors on Danse ishte radhitur e para në Belgjikë, Francë, Holandë, Greqi, Gjermani, Austri, Turqi, Zvicër, Itali, Danimarkë, Rumani dhe në Republikën Çeke.

Më 2 shtator, Stromae ka bashkëpunuar me Kanye West në një remix të hit të tij alors në Danse[2] Në vitin 2010, ai u propozua për "Best Dutch and Belgian Act" në MTV Europe Music Awards..

Nga influenca e tij muzikore ai ka thënë: "Unë kam qenë në një grup të vogël duke bërë muzikë rap kam menduar se në vend se te kopjoj ndonje ze francez,un vendosa te fokusohem ne nje stil me amerikan por duke i dhene edhe nje fryme europiane,pastaj un rizbulova kercimin e 90-tave Eurodance. Ai është një nga dhjetë fituesit e European Border Breakers Award 2011. Më 9 shkurt, 2011, albumi i tij debutues 'Cheese' (duke përfshirë edhe hitin e tij te vetem "alors në Danse") fitoi çmimin per Albumin Me Te Mire te zhanrit Dance në Victoires de la Musique.

Më 23 maj, 2011, gjatë regjistrimit të shfaqjes së TV franceze Taratata, Stromae bëri një mashup nga Alors on danse dhe Don't Stop the Party me Black Eyed Peas. Stromae njoftoi gjithashtu se do të kryejë dy koncerte nga grupi në Paris më 24 qershor dhe 25, 2011 në Stade De France.[3] Stromae kishte takuar më parë will.i.amNRJ Music Awards në janar. will.i.am i tha atij se atij i pëlqente "alors on Danse" dhe tha se ai donte të bashkëpunojnë me Stromae.

Në vitin 2011, ai mori një nominim për "Best Belgian Act" në MTV Europe Music Awards.[4]

Prezantimet-2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Singeli i tij i pare "Papaoutai", nga albumi i tij i ardhshëm i dyti Square Root u shfaq ne menyre digjitale më 13 Maj 2013 .Ishte ne poziten e pare në Francë dhe Belgjikë, ne poziten e dyte në Holandë, si dhe ne poziten e shtate në Gjermani dhe Zvicër.

Më 22 maj 2013, u shfaq video-ja amatore në YouTube ku Stromae duket i dehur dhe enden në Louiza tram station in Brussels në agim.[5] Video-ja u perhap si virus . Një ditë më vonë, u zbulua se kjo ishte e lidhur me filmimin e një video profesionale muzikore. Kjo u konfirmua nga Stromae në një interviste për emisionin televiziv francez Ce soir ou jamais ne te cilin diskutoi si dhe performoi singelin e tij te ri "Formidable" e cila ka te beje me nje njeri te dehur pasi qe u nda nga e dashura. Klipi ishte bere nga nje kamere e fshehur e marrë më 22 maj . Ajo tregon njerëz qe fotografojne me celulare dhe tre policë duke folur me artistin [6][7]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2011 Stromae konfirmoi se ai ishtene nje lidhje me Miss BelgjikënTatiana Silva [8] Ndarja e çiftit ishte bere ne shtator 2012 [9]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2009 : NRJ Music Awards « révélation musicale belge francophone 2009 »
 • 2010 : Music Industry Awards « hit of the year » for Alors on danse
 • 2010 : Music Industry Awards « musical breakthrough of the year »
 • 2011 : European Association of brass bands
 • 2011 : Victoires de la musique « album de musiques électroniques ou dance de l’année » with Cheese
 • 2011 : Ultratop Download Award « most downloaded artist in 2010 in Belgium »
 • 2011 : Octave de la musique « artiste de l'année » et « spectacle de l'année »
 • 2012 : ADISQ « artiste francophone s’étant le plus illustré au Québec »
 • 2013 : Festival international du film francophone de Namur « meilleur clip » for Papaoutai
 • 2013 : Prix Rolf Marbot for song of the year for Formidable
 • 2013 : MTV Europe Music Awards « best Belgian Artist »
 • 2013 : NRJ Music Awards 2014 « Francophone song » with "Formidable"
 • 2013 : NRJ Music Awards 2014 « French-speaking male artist »

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sayare, Scott (2013-10-14). "Stromae: Disillusion, With a Dance Beat". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stromae feat. Kanye West – Alors on danseYouTube (2010-09-02). Retrieved on 2012-02-22.
 3. ^ Black Eyed Peas at Stade De France | MSN Arabia Entertainment Arkivuar 8 tetor 2011 tek Wayback Machine. Arabia.msn.com (2011-07-26). Retrieved on 2012-02-22.
 4. ^ MTV EMA 2011 :: 06.11.2011 :: Belfast :: Stromae. Be.mtvema.com (2011-11-06). Retrieved on 2012-02-22.
 5. ^ Stromae bourré à BruxellesYouTube (2013-05-23)
 6. ^ "Stromae - Formidable (ceci n'est pas une leçon)". 27 maj 2013. Marrë më 13 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "VIDEO. Formidable : le clip de Stromae nous a tous buzzés" (në frëngjisht). lexpress.fr. 27 maj 2013. Marrë më 13 qershor 2013.
 8. ^ LD (17 qershor 2011). "Stromae confirme être en couple avec Tatiana Silva". Cine Télé Revue (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 9 maj 2013.
 9. ^ Delvaux, Catherine (26 prill 2013). "Stromae et Tatiana Silva ont rompu" (në frëngjisht). 7SUR7.be. Marrë më 9 maj 2013.