Maja e Mëllezës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maja e Mëllezës është një majë maliShqipëri . [1] Ndodhet në prefekturën e Qarkut të Lezhës, në pjesën veriore të vendit, 40 km në veri të Tiranës, kryeqytetit të vendit. Maja e Mëllezes ndodhet 1,219 metra mbi nivelin e detit, [1] ose 265 metra mbi terrenin përreth. Rrëzët e saj janë rreth 2.2 kilometra të gjera.

Permbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Relievi përreth Majës së Mëllezës është kodrinore në veri, por në jug janë malet. Maja e Mëllezzes ndodhet në një lartësi që jep drejtim veri-jug. Vendi më i lartë në zonë është Maja e Liqenit, 1,723 metra mbi nivelin e detit, 14.9 km në jug të Majës së Mëllezës. [1] Qyteti më i afërt më i madh është Laçi, 9.3 km në perëndim të Majës së Mëllezës.

Zona përreth Majës së Mëllezës është pothuajse e mbuluar me pyje të përziera. [2] Zona perreth Majës së Mëllezës është mjaft e populluar dhe ka rreth 54 banore për kilometër katror. [3] Klima është mesdhetare . [4] Temperatura mesatare 13 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 25 °C, dhe janari më i ftohtë, në 2 °C. [5] Reshjet mesatare 1,578 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është nëntori me 185 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 37 milimetra. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Maja e Mëllezës sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-11-14
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)