Majavati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Majavati
Mayawati në 2016
Presidente e Partisë Bahuxhan Samaxh
Titullar
Në detyrë
18 Shtator 2003
Paraprirë ngaKanshi Ram
Anëtare e Parlamentit, Raxhja Sabha
Në detyrë
3 Prill 2012 – 20 Korrik 2017
Pasuar ngaAnil Agrawal, BJP
Njësia zgjedhoreUtar Pradesh
Shefeministre e Utar Pradeshit
Në detyrë
3 Qershor 1995 – 18 Tetor 1995
Paraprirë ngaMulayam Singh Yadav
Pasuar ngaSundimi i presidentit
Të dhëna vetjake
U lind më
Kumari Mayawati Das

(1956-01-15) 15 janar 1956 (68 vjeç)
Nju Delhi, Indi
Partia politikePartia Bahuxhan Samaxh
VendbanimiLucknow, Uttar Pradesh, Indi
Shkollimi
ProfesioniPolitikane

Kumari Majavati (lindur Kumari Mayawati Das ; 15 janar 1956) është një politikane indiane e cila shërbeu si Shefeministre i 18-të e Uttar Pradeshit nga 1995 në 1995, 1997 në 1997, 2002 në 2003 dhe nga 2002. Ajo është presidentja kombëtare e Partisë Bahujan Samaj (BSP), e cila fokusohet në një platformë ndryshimi shoqëror për Bahuxhanët, të njohur zakonisht si Kasta të tjera të Prapambetura, Kasta të Planshtruara dhe Fise të Planshtruara, si dhe pakicat fetare që nga viti 2003. Ajo ka shërbyer gjithashtu si deputete e Parlamentit, Rajya Sabha nga viti 2012 deri në 2017 nga Uttar Pradeshi . Ngritja e Majavatit nga fillime modeste është quajtur një "mrekulli e demokracisë" nga PV Narasimha Rao, ish -kryeministër i Indisë . Në 1993, Kanshi Ram formoi një koalicion me Partinë Samaxhvadi dhe Majavati u bë Shefeministre e Uttar Pradeshit në 1995. Ajo ishte femra e parë kryeministre e Kastës së Planshtruar në Indi. Në 1997 dhe në 2002 ajo ishte kryeministre me mbështetje nga jashtë nga Partia Bharatija Xhanata (BJP), për herë të dytë vetëm për një vit deri më 26 gusht 2003 për shkak të tërheqjes së mbështetjes nga BJP. [1] Mandati i Majavatit ka tërhequr lavdërime dhe kritika. Miliona Dalitë në të gjithë Indinë e shohin atë si një ikonë dhe i referohen asaj si Behen-xhi (motra më e madhe) dhe zonja e hekurt . [2] [3] Ajo është vlerësuar për përpjekjet e saj për mbledhjen e fondeve në emër të partisë së saj dhe ditëlindjet e saj janë festuar gjerësisht nga mbështetësit e saj. Përkundrazi, rritja e pasurisë së saj personale dhe të partisë së saj është kritikuar si tregues i korrupsionit.

Statujat e Mayawati (L) dhe Kanshi Ram (R) në Parkun Përkujtimor Ambedkar
  1. ^ "Mayawati resigns, Mulayam stakes claim BSP snaps ties with NDA * Governor sends report to Centre". tribuneindia.com. 27 gusht 2003. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2007. Marrë më 19 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bhardwaj, Ashutosh (22 gusht 2010). "Behenji gets a new party prefix: Iron Lady Maya - Indian Express". Indian Express. Marrë më 1 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Chaturvedi, Swati (1 shkurt 2023). "India: Where on earth is Miss Mayawati?". Gulf News (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2023.