Jump to content

Malet e Ballkanit

Coordinates: 43°15′N 25°0′E / 43.250°N 25.000°E / 43.250; 25.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malet e Ballkanit
Stara Planina
Haemus Mons
Pamje nga Kom Peak në perëndim të Bullgarisë
Pika më e lartë
MajaBotev Peak
Ngritja2,376 m (7,795 ft)
ListimiList of mountain ranges
Koordinatat42°43′02″N 24°55′02″E / 42.71713°N 24.91716°E / 42.71713; 24.91716
Përmasat
Gjatësia557 km (346 mi) west-east
Gjerësia15–50 km (9.3–31.1 mi) north-south
Sipërfaqja11,596 km2 (4,477 sq mi)
Emërtimi
Emri amtar[Стара Планина (Bullgarisht)
Stara Planina (Serbisht)
Балкан (Bullgarisht)
Balkan (Serbisht)] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
Përkthimi në shqip'Mali i Vjetër'
Gjeografia
VendetBullgaria dhe Serbia
[[Koordinatat gjeografike |Kordinatat e Diapazonit]]43°15′N 25°0′E / 43.250°N 25.000°E / 43.250; 25.000
Gjeologjia
Lloji i shkëmbitgranite, gneiss dhe limestone

Malet e Ballkanit ndodhet në pjesën lindore të BallkanitEvropën Juglindore. Vargmali është marrë në mënyrë konvencionale për të filluar në majën e Vrashka Chuka në kufirin midis Bullgarisë dhe Serbisë. Më pas ai shkon për rreth 560 kilometra (350 mi), fillimisht në drejtimin jug-lindor përgjatë kufirit, pastaj në lindje përgjatë Bullgarisë, duke formuar një pengesë natyrore midis gjysmës veriore dhe jugore të vendit, përpara se të arrijë përfundimisht në Detin e ZiCape Emine. Malet arrijnë pikën e tyre më të lartë me Botev Peak në 2,376 metra (7,795 ft).

Në pjesën më të madhe të pjesëve qendrore dhe lindore, maja formon pellgun ujëmbledhës midis pellgjeve kulluese të Detit të Zi dhe Egjeut. Një hendek i dukshëm në male është formuar nga gryka kryesisht e ngushtë e Iskarit, disa milje në veri të kryeqytetit bullgar, Sofje. Relievi karstik përcakton numrin e madh të shpellave, duke përfshirë Magurën, me pikturën më të rëndësishme dhe më të zgjeruar evropiane të shpellës post-paleolitike, Ledenika, Saeva dupka, Bacho Kiro, etj. Formacioni shkëmbor më i dukshëm janë Shkëmbinjtë e Belogradchik në perëndim.

Ka disa zona të rëndësishme të mbrojtura: Parku Kombëtar i Ballkanit Qendror, Vrachanski Balkan, Bulgarka dhe Sinite Kamani, si dhe një sërë rezervatesh natyrore. Malet e Ballkanit janë të shquara për florën dhe faunën e tyre. Edelweiss rritet atje në rajonin e Kozyata stena. Disa nga peizazhet më të habitshme përfshihen në Parkun Kombëtar të Ballkanit Qendror me shkëmbinj të thepisur, ujëvarat më të larta në Ballkan dhe bimësi të harlisur. Ka një sërë rezervatesh të rëndësishme natyrore si Chuprene, Kozyata stena dhe të tjera. Shumica e gjitarëve të mëdhenj të Evropës banojnë në këtë zonë duke përfshirë ariun e murrmë, ujkun, derrin e egër, chamois dhe drerin.

Malet janë burimi i emrit të Ballkanit (ndonjëherë konsiderohet si një gadishull apo rajon i veçantë). Në bullgarisht dhe serbisht malet njihen gjithashtu si Стара планина Stara planina (shqiptohet në bullgarisht si Stampa:IPA-bg dhe në serbisht si [stâːraː planǐna]), një term kuptimi i mirëfilltë i të cilit është 'mal i vjetër'..[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malet e Ballkanit janë, teknikisht, një zinxhir malesh të palosur - male të formuara nga ngjeshja dhe thyerja e shtresave të shkëmbinjve. Në një shkallë gjeologjike kohore, ato janë një pjesë mjaft e re dhe e sapoformuar e zinxhirit Alp-Himalajan që shtrihet në pjesën më të madhe të Euroazisë. Malet e Ballkanit mund të ndahen në dy pjesë - Zinxhiri kryesor Ballkanik dhe Paraballkanik në veri, të cilat shtrihen pak në Rrafshin Danubian. Në jug, malet kufizohen me Luginat Sub-Ballkanike, një rresht prej 11 luginash që shkojnë nga kufiri bullgaro-serb në lindje deri në Detin e Zi, duke i ndarë malet e Ballkanit nga një zinxhir vargmalesh të tjera të njohura si Srednogorie (që përfshin Vitoshën dhe Sredna Gora).

Malet e Ballkanit përbëhen nga rreth 30 maja të dallueshme; brenda Bullgarisë, diapazoni mund të ndahet në tre seksione:

 • Malet e Ballkanit Perëndimor shtrihen nga Vrashka Chuka, në kufi me Serbinë, deri në Qafën e Arabakonak, me një gjatësi gjithsej prej 190 kilometrash (120 mi). Maja më e lartë është Midžor, në 2,169 metra (7,116 ft).
 • Malet e Ballkanit Qendror shkojnë nga Arabakonak deri në Vratnik Pass, me një gjatësi prej 207 kilometrash (129 mi). Botev Peak, mali më i lartë në vargmalin e Ballkanit me lartësi 2,376 metra (7,795 ft), ndodhet në këtë seksion.
 • Malet e Ballkanit Lindor shtrihen nga Vratnik Pass deri në Cape Emine, me një gjatësi prej 160 kilometrash (99 mi). Maja më e lartë është Balgarka, në 1,181 metra (3,875 ft). Malet lindore të Ballkanit përbëjnë pjesën më të ulët të vargmalit.

Hidrologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pamje e Maleve të Ballkanit
Malet e Ballkanit Qendror
Kuajt në Malet e Ballkanit, Serbi

Në seksionet e tyre qendrore dhe lindore, malet formojnë një ndarje ujore midis lumenjve që rrjedhin në Danub në veri dhe atyre që rrjedhin në Detin Egje në jug. Megjithatë, ato përshkohen nga lumi më i gjatë i Bullgarisë, Iskar, i cili formon grykën e Iskarit. Lumenjtë që marrin burimin e tyre nga malet e Ballkanit dhe rrjedhin drejt veriut në Danub përfshijnë Timok, Archar, Lom, Tsibritsa, Ogosta, Skat, Vit, Osam, Yantra, dhe Rusenski Lom. Malet janë gjithashtu burimi i Kamchiya, i cili derdhet drejtpërdrejt në Detin e Zi. Edhe pse jo aq e bollshme në ujërat minerale sa pjesët e tjera të Bullgarisë, ka disa llixha si Varshets, Shipkovo dhe Voneshta Voda.

Zhvillimet në kohët moderne kanë ndryshuar plotësisht gjeografinë e Serbisë, veçanërisht kur bëhet fjalë për ujëvarat. Megjithatë, ka një sërë ujëvarash për t'u parë, veçanërisht në pjesët perëndimore dhe qendrore të vargmalit, si Raysko Praskalo (ujvara më e lartë në Ballkan), si dhe Borov Kamak, Babsko Praskalo, Etropole Waterfall, Karlovsko Praskalo, dhe Skaklya ndër të tjera. Zona e Stara Planinës ka qenë gjithmonë pak e populluar dhe e paarritshme për shkak të terrenit të thyer dhe të pyllëzuar, por edhe si vend i kufirit serbo-bullgar. Ndërsa ushtritë hoqën dorë nga kufijtë, duke i dhënë kontrollin policisë kufitare, civilët u lejuan të eksploronin zonën.[2] Si rezultat, ujëvara gjithnjë e më të larta janë zbuluar në anën serbe të Stara Planina në vitet që pasuan, duke përfshirë Čungulj (1996) në 43 m (141 ft);[3] Pilj (2002) në 64 m (210 ft);[3] Kopren (2011) në 103,5 m (340 ft);[4] dhe Kaluđerski Skokovi (2012) në 232 m (761 ft).[5]

Majat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Botev Peak 2,376 m (7,795 ft) (emëruar pas Hristo Botev)
 • Malkiyat yumruk 2,340 m (7,677 ft)
 • Golyam Kademliya (Triglav) 2,276 m (7,467 ft)
 • Mlechen chal 2,255 m (7,398 ft)
 • Zhaltets 2,227 m (7,306 ft)
 • Paradzhika 2,209 m (7,247 ft)
 • Vezhen Peak 2,198 m (7,211 ft)
 • Midžor 2,169 m (7,116 ft), maja më e lartë në Serbi dhe Bullgarinë veriperëndimore, e 12-ta në malet e Ballkanit.
 • Golyam Kupen 2,169 m (7,116 ft)
 • Levski 2,166 m (7,106 ft) (named after Vasil Levski)
 • Yurushka gramada 2,136 m (7,008 ft)
 • Martinova chuka 2,111 m (6,926 ft)
 • Malak Kupen 2,101 m (6,893 ft)
 • Tetevenska Baba 2,071 m (6,795 ft)
 • Buluvaniya 2,043 m (6,703 ft)
 • Golyam Krastets 2,034 m (6,673 ft)
 • Kostenurkata (The Turtle) 2,034 m (6,673 ft)
 • Oba 2,033 m (6,670 ft)
 • Kartala 2,031 m (6,663 ft)
 • Pascal 2,029 m (6,657 ft)
 • Ravnets 2,020 m (6,627 ft)
 • Kom Peak 2,016 m (6,614 ft)
 • Kositsa 2,001 m (6,565 ft)
 • Replyanska tsarkva 1,969 m (6,460 ft)
 • Golema chuka 1,967 m (6,453 ft)
 • Svishti plaz 1,888 m (6,194 ft)
 • Mara Gidia 1,790 m (5,873 ft)
 • Todorini Kukli 1,785 m (5,856 ft)
 • Haydushki kamak 1,721 m (5,646 ft)
 • Murgash 1,687 m (5,535 ft)
 • Koznitsa 1,637 m (5,371 ft)
 • Chukava (Golema mountain) 1,588 m (5,210 ft)
 • Gorno Yazovo 1,573 m (5,161 ft)
 • Chumerna 1,536 m (5,039 ft)
 • Ispolin 1,523 m (4,997 ft)
 • Ravno buche 1,499 m (4,918 ft)
 • Buzludzha 1,441 m (4,728 ft)
 • Manyakov kamak 1,439 m (4,721 ft)
 • Guvnishte 1,413 m (4,636 ft)
 • Golemi Del 1,363 m (4,472 ft)
 • Vetren Peak 1,330 m (4,364 ft)
 • Shipka (Stoletov, St. Nikola) 1,329 m (4,360 ft)
 • Goten (Sofiiska mountain) 1,294 m (4,245 ft)
 • Petrovski krast 1,206 m (3,957 ft)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bulgaria 1986
 2. ^ Senka Lučić (4 prill 2012), "Koprenski vodopad", Politika-Putovanja (në serbisht), fq. 06
 3. ^ a b "Menjaju geografiju". Politika (në serbisht). 1 maj 2006. fq. 10.
 4. ^ "vodopadisrbije.com Kopren (Stara planina)" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-12-28. Marrë më 2017-06-16.
 5. ^ Jelena Đokić (2015). "Vodopadi Srbije: Skriveni dragulji Stare planine". Portal Mladi (në serbisht).