Mali i Zi (fis)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rajoni i fisit Mali i Zi (i njohur edhe si Malziu) ndodhet në rajonin e Kukësit, në Shqipërinë verilindore. Gjendet në anën e majtë (jug) të lumit Drin, përgjatë rrugës së vjetër Shkodër - Prizren, afër dhjetë kilometra në perëndim të qytetit të Kukësit. Mali i Zi, pavarësisht afërsisë me Kukësin dhe Lumën, konsiderohet një nga shtatë bajrakët e Pukës; kufizohet me rajonet tradicionale të fisit të Thaçit në veri dhe veriperëndim, me Hasin përtej Drinit në verilindje, me lumin përtej Drinit të Zi në lindje dhe me Mirditën në jug dhe perëndim. Vendbanimet kryesore të Malit të Zi janë: Kalimashi, Kolshi, Kryemadhi, Shtana, Mëgulla, Shënmëria dhe Shikaj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]