Manastiri i Markut të Shenjtë, Korishë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Markut të Shenjtë, Korishë
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Korishë, Prizren, Kosovë
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02 592/64; LZVM
Nr. i referencës 3003

Manastiri i Markut të Shenjtë, Korishë është një monument i trashëgimisë kulturore në Korishë, Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 02 592/64 .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]