Manokotak, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manokotak, Alaska
Anglisht : Manokotak
qytet
Vendndodhja
Manokotak, Alaska is located in SHBA Alaska
Manokotak, Alaska
Manokotak, Alaska

Koordinatat: 58°58′52″V 159°3′21″P / 58.98111°V 159.05583°P / 58.98111; -159.05583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Dillingham
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 96.5 km2
 •  tokësore 94.2 km2
 •  ujore 2.3 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 442 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 19, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99628
Prefiksi 907
Koordinatat 58° 58′ 52″ Veri

159° 3′ 21″ Perëndim

Manokotak, Alaska (Manokotak) është një qytet në qarkun Dillinghamshtetit federal Alaska, SHBA. Në Manokotak, Alaska jetojnë 442 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 96.5 km2 (37.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 5 m (16 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 93. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Manokotak, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale